4 LANGUAGE ARTS QUESTIONS PLEASE HELP1. And the meetinghouse windows, blank and bare,/Gaze at him with a spectral glare.
(Points : 5)
couplet
meter
rhythm
alliteration

Question 2. 2. A glimmer, and then a gleam of light/He springs to the saddle, the bridle he turns/But lingers and gazes, till full on his sight/A second lamp in the belfry burns.
(Points : 5)
rhythm
meter
end rhymes
alliteration

Question 3. 3. ...the Mystic meeting...
(Points : 5)
rhythm
meter
assonance
alliteration

Question 4. 4. ...like a sentinel's tread/The watchful night wind...
(Points : 5)
rhythm
simile
metaphor
alliteration

Answers

Answer 1
Answer: 1. And the meeting house windows, blank and bare, / Gaze at him with a spectral glare.
This is a couplet. You can tell this because there are two lines, a couple, as indicated by the slash between the phrases, as well as the end words rhyming.
2. A glimmer, and then a gleam of light / He springs to the saddle, the bridle he turns / But lingers and gazes, till full on his sight / A second lamp in the belfry burns.
This excerpt, I believe, is meant to highlight the end rhymes. You see, in the first and third lines, the last words rhyme, and the second and fourth lines' last words rhyme.
3. ...the Mystic meeting...
Seeing as how this is so incredibly short, and both "mystic" and "meeting" start with an "m", it is safe to assume that this is meant to highlight an alliteration. An alliteration is when two or more words in a row start with the same letter. A famous alliteration is in the tongue twister, "she sells seashells by the sea shore."
4. ...like a sentinel's thread / The watchful night wind...
This is a simile. Both similes and metaphors compare one thing to something generally more abstract in order to describe it better. In order to tell if something is a simile or a metaphor is to look for the words "like" or "as," because those are used in similes, but not metaphors. Since this uses the word "like," it is safe to assume that this is a simile.

Related Questions

How do u do this step by step
What is the median? 34,71,45,21,88,53
How do you break apart 3 x 5
Steven is buying a new mountain bike on layaway for $272. If he pays $34 each week, how many weeks will it take Steven to pay for the bike?
Joe has been given a treasure map on which he must plot three points. There is a portion of the treasure at each point. Point A is at (-4,0), Point B is at (-4,5), and Point C is at (4,2). If Joe has already found his at Point A, how far must he walk to get to Point B? I think it has something to do with a coordinate plane, I'm not sure.

The price of bananas went from $0.20 per lb to $0.60 per lb in four years. Find the rate of change of the price of bananas

Answers

Answer: $0.10 per lb per year

Step-by-step explanation:

Given: The  price of bananas went from $0.20 per lb to $0.60 per lb in four years.

The change of price of bananas = 0.60-0.20=0.40 per lb

Now, the rate of change of the price of bananas is given by :-

\frac{\text{Change in price}}{\text{number of years}}

=(0.40)/(4)=0.10

Hence, The rate of change of the price of bananas = $0.10 per lb per year

Answer:

0.10 per lb

Step-by-step explanation:

What is the substitution method?

Answers

The method of solving "by substitution" works by solving one of the equations (you choose which one) for one of the variables (you choose which one), and then plugging this back into the other equation, "substituting" for the chosen variable and solving for the other. Then you back-solve for the first variable

Bill is in a class of 15 boys and 35 girls. 40% of the students in the class take the bus to school. How many students do not take the bus to school?

Answers

Answer:

30 students not take bus to school .

Step-by-step explanation:

As given

Bill is in a class of 15 boys and 35 girls.

Total number of students in the class = Number of boys + Number of girls

                                                              = 15 + 35

                                                              = 50

As given

40% of the students in the class take the bus to school.

40% is written in the decimal form.

= (40)/(100)

= 0.40

Number of students take bus to school = 0.40 × Total students in class.

                                                                  = 0.40 × 50

                                                                  =  20

Thus

Students not take bus to school = Total students - Number of students take bus to school

                                                      = 50 - 20

                                                      =  30

Therefore 30 students not take bus to school .

all\ students=girls+boys\n\nall\ students=15+35=50\n\n40\%\ of\ 50 \n40\%*50=0,4*50=20 \n\n50-20=30\n\n30\ students\ don't\ take\ the\ bus.

If a dozen eggs cost $ 1.35what is the unit cost

Answers

the unit price is 8.88 cents. You take the number your dealing with (dozen=12) and divide it by the price (1.35)

1/4 h + 9 = 3/4 h - 7

Answers

remember you can do anything to an equation as long as you do it to both sides

try to get the unknown by itself
we hates fractions
times everybody by 4
h+36=3h-28
minus h both sides
36=2h-28
add 28 both sides
64=2h
divide both sides by 2
32=h
1/4 h - 3/4h = -7 -9
-1/2 h = -16
h = 32

The sum of three consecutive even numbers is 78. What is the first number

Answers

even consecutive numbers are 2 apart
(2,4,6, example)
so they are
n,n+2,n+4
their sum is 78
n+n+2+n+4=78
3n+6=78
minus 6
3n=72
divide 3
n=24
smallest is 24
3x + 3 = 78
3x = 75
x = 25
So the three numbers are 25, 26, and 27.