Which expression is equivalent to 6(p+5)?
A. 30+6p
B. 30p
C. 30+p
D. 11p

Answers

Answer 1
Answer: 6(p+5)=6 * p+ 6 * 5=6p+30=\boxed{30+6p} \Leftarrow \hbox{answer A}

Related Questions

The first 5 multiples of 2 is that possible
How do you show your work for 4.71- 3.82=
What is the perimeter, P, of a rectangle that has a length of x + 5 and a width of y − 1? P = 2x + 2y + 8 P = 2x + 2y − 8 P = x + y + 4 P = x + y + 6
Using the ratio of perfect squares method, what is the square root of 96 rounded to the nearest hundredth? Use the ratio of perfect squares method.
How do you do, Increase £28 by 7%

Find the result when 28 is decreased by 25%

Answers

Answer: 21

Step-by-step explanation:

28-(28/100)*25=28-7=21

28•.25%=7
28-7=21
message me for questions!!

How do you evaluate (-8) to the 4th power?

Answers

Answer:

4,096

Step-by-step explanation

you would need to take -8x-8x-8x-8 witch would eqaul 4,096 ( plz help a sis out just trying to get points cause i need to do my stupid homwork plz and thank you ps. dont take my word for it im failing math, also feel free to do that on some of my qestions)

Write a real-world situation that could be modeled by the equation 500+250x=300x

Answers

bob wants to pass through the canyon but the sphinx is blocking the way. 'You must answer my riddle', says the Sphinx, 'if 500+250x=300x, find x. I need it because my baker wants to know the answer because his uncle's son's grandma's father wants to solve his problems with this magic equation'
If bob answers correctly, then he will live. If not he will die.
(certainly this is a real life application for those traveling through canyons)

(ok, joking aside the answer is
there are some people in a bank
500 water bottles are lost
if each person was given 250 bottles, then they would have given away all of the bottles.
if they had not lost the bottles, then they would have been able to give 300 bottles, how many people were there?)
500+250x=300x
500=50x
x=10

Sal's bakery already has 500 loaves of bread displayed, with an additional number of 250 loaves baked each day. Jack's bakery bakes 300 loaves of bread each day. Find the number of days it takes for both bakeries to have the same number of loaves of bread.

Bryan bought 22 bananas and 16 mangoes for a total cost of $25.50. He knows that each banana cost 25 cents and reasoned that each mango must cost a little more than $1.00. Is this a reasonable guess? Why or why not?

Answers

Answer:

Yes. Because the cost of the mangoes was $20, and because Bryan bought 16 mangoes, the cost for each mango had to be more than $1.00.

Step-by-step explanation:

Since each banana cost 0.25 cents, just multiply 0.25 by 22 to get 5.5. Subtract 5.5 from 25.5 to get 20. This means that Bryan spent $20 on mangoes. Divide 20 by the number of mangoes (16) to get $1.25, which is more than $1.

How many tines does 34 go into 204

Answers

6 because you just have to devide 204 by 34 and it = 6

hope this helps.
the best thing to do is to divide 204 by 24
204/34= 6.
Therefore, 34 goes into 204, 6 times
Hope this helps :) 

On polygonia mangos,pineapple,and papayas are grown.which fruit is grown on the most farm. Total farmland=64square kilometer 15 out of 24 farms grow mango. 60% of the farms grows pineapple 0.65 of the farms grow papaya

Answers

papaya...............