Answer:
The better buy is The denim shoppe!
Step-by-step explanation:
the denim shoppe price for 3 jeans is $56 and Jeans jam price of 3 jeans is $56.25! $56 < $56.25.
If Ava buys three pairs of jeans from Jeans Jam, it would cost her a total of $56.23. If Ava buys three pairs of jeans from The Denim Shoppe, it would cost her exactly $56. This means that The Denim Shoppe is a better buy...by 23 cents.
8t + 1 + (-4t) + (-6)
Complete the expression to represent the total number of blocks Bill and Ron use.
__ b - __
Adding polynomials