Answer:
$608,000
Explanation:
For the indirect method, the below steps are applicable.
Net income $600,000 + Add non cash expense (depreciation) $45,000
= $645,000
We will need to account for changes in assets; which is add sources of cash and subtract use of cash. Therefore, net cash flow from operating activities is ;
= $645,000 + (-$25,000) + (-$12,000)
= $645,000 - $25,000 - $12,000
= $608,000
Note: The above negative signs indicates cash usage which reduces accounts payable and increases accounts receivable.
Answer:
125%
Explanation:
The computation of predetermined overhead rate is shown below:-
Manufacturing overhead = $4,090 - ($570 + $370 + $600 + $800)
= $4,090 - $2,340
= $1,750
Total direct labor = $600 + $800
= $1,400
Manufacturing overhead = Predetermined overhead rate × Direct labor
Predetermined overhead rate = Manufacturing overhead ÷ Direct labor
= $1,750 ÷ $1,400
= 125%
Therefore for computing the predetermined overhead rate we simply divide the manufacturing overhead by direct labor.
The president of the United States argues that the United States should threaten to impose a tariff on Chinese steel rods in order to induce the Chinese to remove its tariff on American cars.
Which of the following justifications is the pundit using to argue for the trade restriction on steel rods?
a. National-security argument
b. Infant-industry argument
c. Jobs argument
d. Using-protection-as-a-bargaining-chip argument
e. Unfair-competition argument
Jobs argument justifications is the pundit using to argue for the trade restriction on steel rods
Explanation:
A main argument often put forward to curb trade would be that trade decreases the amount of jobs domestically available.
The point about maintaining jobs is often put forward by employers to protect union jobs. Nevertheless, unions are undermining the market by prohibiting businesses from receiving their products at lower prices, causing them to increase prices. Moreover, businesses are often discouraged from using automation or robotics to retain jobs, which is ironic because automation and robotics improve the productivity of workers, thereby encouraging companies to pay employee salaries and benefits.
By using the FIFO Method the Closing inventory is $3,519. The cost of goods sold is $18,786. The sales revenue is $27,279, and the gross profit is $8,493.
Closing Inventory:
Ending inventory = 69 units * $51 (unit cost from the last purchase) = $3,519
Cost of Goods Sold:
The cost of goods sold will be the cost of the inventory that was sold during the year. Since the inventory is allocated based on the FIFO method, we start by using the units from the beginning inventory, then from the April 7 purchase, and finally from the July 16 purchase.
a. From the beginning inventory (53 units):
Cost of goods sold = 53 units * $45 (unit cost from the beginning inventory) = $2,385
b. From the April 7 purchase (133 units):
Cost of goods sold = 133 units * $47 (unit cost from the April 7 purchase) = $6,251
c. From the July 16 purchase (247 units):
Since the total number of units from the July 16 purchase (203 units) is greater than the remaining units needed (433 - 53 - 133 = 247 units), we will use all the units from this purchase.
Cost of goods sold = 203 units * $50 (unit cost from the July 16 purchase) = $10,150
Total cost of goods sold = $2,385 + $6,251 + $10,150 = $18,786
Sales Revenue:
Sales revenue = 433 units * $63 (selling price) = $27,279
Gross Profit:
Gross profit = Sales revenue - Cost of goods sold
Gross profit = $27,279 - $18,786 = $8,493
Therefore, using the FIFO method, the ending inventory is $3,519, the cost of goods sold is $18,786, the sales revenue is $27,279, and the gross profit is $8,493.
Learn more about the FIFO method here:
#SPJ6
The net purchase for the period will be $850.
Amount of raw material placed into production) = Opening inventory + Net purchase - Ending inventory
$400 = $50 + Net purchase - $400
Net purchase = $850
In conclusion, the net purchase for the period will be $850.
Read more about net purchase
Answer:
the net purchase is $850
Explanation:
The computation of the net purchase is shown below:
The amount of raw material placed into production = opening inventory + net purchase - ending inventory
$400 = $50 + net purchase - $400
So, the net purchase is $850
hence, the net purchase is $850
Answer:
1.98359
Explanation:
Given that :
Index have three stocks and the prices of those sticks are $93, $351, and $74, respectively. Usually what stock split does is to increase he number of share outstanding without any interference with the original total amount of money.
So if Baker ( the company B ) undergoes 2:1 split stock, it typically implies that one share will be divided by two shares.
New divisor for price - weighted index is given by the formula:
Price weighted index =
Price of stock B before stock split is = $351
To determine the new stock B after stock split; we have
Price weighted index₀ =
=
= $175.5
The new divisor for the price weighted index is as follows;
Price weighted index =
Price weighted index =
Price weighted index = 1.98359
Thus, the new divisor for the price weighted index = 1.98359
Answer:The New Divisor for the price weighted index = 4.29 (rounded off to two decimals)
Explanation:
Able stock = $93
Baker = $351
Charlie = $74
Price Weighted Index Formula = sum of company share prices/number of companies
Price Weighted Index Formula = ($93 + $351 + $74)/5
Price Weighted Index = $425/5 = $85
The Price Weighted index before share split = $85 and the divisor is 5
Calculating the New Divisor for the Price weighted index
Let The new divisor for the price weighted index be α
Price of Barker stock after sare split = $351 x 1/2 = $175.5
Price Weighted Index = 85
Price Weighted Index= ($93 + $175.5 + $74)/α = $85
($93 + $175.5 + $74)/α = $85
cross multiply
$85α = ($93 + $175.5 + $74)
$85α = $342.5
α = $342.5/$85 = 4.29411765
α = 4.29
The New Divisor for the price weighted index = 4.29 (rounded off to two decimals)