The Snack Shack is making a batch of trail mix. They use 9 1/3 pounds of granola, 9 1/3 pounds of nuts, and 9 1/3 pounds of yogurt raisins to make the trail mix. They divide the mixture into 14 packages. How mach in each package? Explain

Answers

Answer 1
Answer:
What goes into the bowl . . .

-- granola . . . 9-1/3 pounds
-- nuts . . . . . 9-1/3 pounds
-- raisins. . . . 9-1/3 pounds

How much is in the bowl all together ?

     (9-1/3) + (9-1/3) + (9-1/3) = 27-3/3 = 28 pounds .

After stirring, mixing, shaking, and resting, how much is
still in the bowl ?

       Still 28 pounds.  Nothing else went in, and nothing came out.

After a month, nobody has come into the store yet asking to buy
28 pounds of trail mix. So before it spoils or gets soggy, they decide
to split it up into 14 smaller packages, and see if more people will
buy smaller packages.

They make all of the small packages exactly equal.
How much trail mix is in each one ?

       (28 pounds)  divided by  (14 packages) =  2 pounds/package


Answer 2
Answer:


9 13x3=28 (one batch)

28/14=2 (divide into 14 packs

2 pounds per package


Related Questions

How do i solve 4/9+5/6
Lee has saved 65% of the money she needs to buy a pair of jeans that cost $52. How much money does lee have, and how much more money does she need to buy the jeans?
Choose 3 of the following that are NOT equivalent to the expression below 1/2✖️7 A.) 1✖️7➗2 B.) 1 ➖ 2✖️7 C.)1✖️7✖️2 D.)1✖️7 ➖ 2 E.) 14
A sequence is defined that the first term is 4 and each term after the first term is found by adding 4/5 to the preceding term. What is the 8th term of the sequence?
What is 8.354 times 11.81

Brown has his own bakery.He baked 5 cakes per day.Due to the occasion of Christmas, he started to bake 12 cakes per day.In the whole Christmas week how many cakes will he bake

Answers

7 times 12= 84 because there are 7 days in the week so multiply the 7 by the 12 cakes made each day of the week

HELP ME PLEASE I BEG YOU I REALLY NEED WITH THESE QUESTIONS!!!!!!!!

Answers

your answer for number 1 is the first one and the third one.
your answer for number 2  is the second one and the third one .

hope it helps

A car uses one gallon of gasoline for every 20 miles it travels. If a gallon of gasoline costs $3.98, how much will the gas cost, to the nearest dollar, to travel 180 miles?

Answers

$x/180mi=$3.98/20mi.
180/20=9
so 3.98(9)=$ for 180 miles.  
3.98(9)=$35.82

Karen bought 3 pounds of cheese to serve at a picnic.How many ounces of cheese did karen buy

Answers

Karen bought 48 ounce of Cheese.

What is Unit Conversion?

A unit conversion is the expression of the same feature in a different unit of measurement. Time, for example, can be stated in minutes rather than hours, and distance can be translated from miles to kilometres, feet, or any other length measurement.

karen bought 3 pounds of cheese to serve at a picnic.

We know 1 pound = 16 ounces

So, to convert 3 pounds to ounce we have to multiply it 16.

Then, the Cheese in ounce is

= 16 x 3

= 48 ounces

Learn more about Unit Conversion here:

brainly.com/question/19420601

#SPJ3


There are 16 ounces in a pound, so you would multiply 16 and 3 to get your answer.

Please can someone help me, I'm stuck on this question. Please!!Given CHBR ≅ AFSM, what is m<M
A.
72°

B.
91°

C.
117°

D.
80°

Answers

It would be 91°. Angles M and R correspond to each other.

What is the value of x

Answers

×=8 you're so welcome. :)

A^2+B^2=x^2

6^2+10^2=2x

36+100=2x

136/2=2x/2

68=x