Answer: There are 5 counters that can be added without having to regroup.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of counters = 24
We need to add without having to regroup.
It means that we should make it a prime number which does not get divided by any other number except 1 and itself.
so, After 24, there is other numbers that has chances are as follows:
25,26,27,28,29......
But except 29 all the other number can be regroup as they are composite numbers.
But 29 is the nearest prime number after 24.
So, 24+5=29.
Hence, there are 5 counters that can be added without having to regroup.
Using the unit rate, the amount that the 6 T-shirts cost is $34.50.
First step is to calculate the unit rate
Unit rate=$23.00÷4
Unit rate=$5.75
Second step is to calculate the cost of the 6 T-shirts using this formula
Cost=Unit rate× Number of T-shirts
Let plug in the formula
Cost=$5.75×6
Cost=$34.50
Inconclusion using the unit rate, the amount that the 6 T-shirts cost is $34.50.
Learn more here:
Try finding what the amount for 1 t-shirt would be: 23 divided by 4. We get 5.75. What we can do next is multiply 5.75 by 2 since we're trying to find out the cost of 6 t-shirts, this gives us 11.5. So now we add 23 to 11.5. We get 34.5. This means that 6 t-shirts would cost $34.50
Answer:
. The sweaters cost $10 or less each. We graph it on a number line at 10 and use a filled in dot pointing towards zero for less than.
Step-by-step explanation:
Mrs. Smith buys 3 sweaters (represented by 3s) and 2 jeans (represented by 2j) for a total of at most $120. We don't know the total but we do know she couldn't spend more than $120.
We write .
We know the jeans cost $45 each, so j=45. We substitute,
We solve for s by subtracting 90 to the other side and dividing the result by 3.
.
The sweaters cost $10 or less each.
Answer:
x = 1
Step-by-step explanation:
8x - 22 = -7 (x+1)
8x - 22 = -7x - 7
15x = 15
x = 1