Answer:
A) <Z = <N
C) ML = YX
E) <X = <L
Step-by-step explanation:
ΔLMN ≅ ΔXYZ
<L = <X
<M = <Y
<N = <Z
LM = XY
MN = YZ
LN = XZ
so answers:
A) <Z = <N
C) ML = YX
E) <X = <L
B) $1.00
C) $1.15
D) $62.40
Answer:
The answer is C
Step-by-step explanation:
The cost per jar of honey is $1.15. To find unit cost, take total cost and divide it by the total number of units.
Solving the inequality the value of q is
Step-by-step explanation:
We need to solve the inequality: and find value of q
Solving:
So, solving the inequality the value of q is
Keywords: Solving inequality
Learn more about solving inequality at:
#learnwithBrainly