What is the best estimate for 12 2/3 - 9 1/10

Answers

Answer 1
Answer: 12 2/3 is approximately 12.67, so we can round this up to 13.

9 1/10 is 9.1, so we can round this down to 9.

13 - 9 = 4

So 4 is our estimated answer.

Related Questions

What is 1.2498 rounded to the nearest hundredth?
When x is 3, y is 15. If y varies directly as x, which equation relates x and y?
Consider the relation. {(–3, 2), (–1, 3), (–1, 2), (0, 4), (1, 1)} Determine which best describes the given relation. The given relation is not a function because the input of –1 has two outputs of 2 and 3. The given relation is a function because the input of –1 has two outputs of 2 and 3. The given relation is a function because the output of 2 has two inputs of –1 and –3. The given relation is not a function because the output of 2 has two inputs of –1 and –3.
the perimeter of a rectangle is 24 inches.Twice the length decreased by three times the width is 4 inches. what are the dimensions of the rectangle?
Write an equivalent expression for n * a using only addition.

What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces

Answers

If you need the Unit Rate for ounces, divide $1.12 by 8.2. Rounded it would be $0.14.

HHHEEELLLPPP!!!! MY ENTIRE SUMMER DEPENDS ON THIS!!IF YOU CAN’T LEGITIMATELY ANSWER, DON’T BOTHER EVEN TRYING.

Test to see how many boxes of Lucky Chocolate Oat Crunch need to be purchased to collect all eight dinosaurs. Use the spinner provided to simulate the purchase of the cereal boxes. Each time the spinner is spun, it represents the purchase of one cereal box. As you spin, you will need to keep track of your results. You will use the results to compute the experimental probability, which you will compare with the theoretical probability. Use the spinner below to determine how many boxes of cereal you might need to purchase to collect all eight dinosaurs. Continue until the spinner has landed on each dinosaur once. Be sure to stop spinning once the spinner has landed on each dinosaur one time.  Each number on this spinner represents a different dinosaur. You need to complete the simulation three times. That is, after each dinosaur has been spun one time, record your results. Then, create a new chart for the next set of results. When you are finished, you will have three sets of data that will most likely not match.
(ALREADY COMPLETED THIS PART, THE CHARTS ARE BELOW)

Use all three sets of data to answer the following questions in complete sentences. For this exercise, the probabilities refer to the probability of getting any one dinosaur when making any one purchase. You do not need to determine the probability of the compound event of getting all eight of the dinosaurs. Make sure to have all three simulations done to help you answer these questions in the writer's box:
(NEED HELP WITH THIS. ANSWERED A FEW ALREADY, NEED HELP WITH THE ONES SHOWN)


1. How does the number of spins correlate to the number of boxes of cereal that you would need to purchase?
2. What was the experimental probability for EACH dinosaur from Trial 1? Trial 2? Trial 3?
3. How does the experimental probability of getting each dinosaur differ from the theoretical probability? Here, you are comparing the experimental vs. theoretical probability of getting each type of dinosaur in a single purchase. In other words, you are determining the probability for a single event, not a compound event.
4. If someone bought eight boxes of cereal and got all eight dinosaurs, would you be surprised? Why or why not?
5. How did the experimental probabilities change between the trials?
6. What are the advantages of using a simulation versus actually buying boxes of cereal?

Answers

have you finished this yet? im doing it rn and i need help on some of them. if you havent i can help you with a couple answers

Translate to an algerbraic expression
19 more than n

Answers

Answer:

19 >N

Step-by-step explanation:

man I want to play some magic the gathering

but anyways hope this helped:-)

A truck can be rented from Company A for ​$80 a day plus ​$0.30 per mile. Company B charges ​$20 a day plus ​$0.50 per mile to rent the same truck. Find the number of miles in a day at which the rental costs for Company A and Company B are the same

Answers

Write equations for both companies:

Company A = 80 + 0.30x

Company B = 20 + 0.50x

X = number of miles.

Set the equations to equal and solve for x:


80 + 0.30x = 20 + 0.50x

Subtract 0.30x from both sides:

80 = 20 + 0.20x

Subtract 20 from both sides:

60 = 0.20x

Divide both sides by 0.20:

x = 60 / 0.20

x = 300


The answer is 300 miles.

Estimate the sum of 279 and 217

Answers

280+220=500 hope this helps

A sweater is on sale for $33. This is 75% of the original price. Find the original price?

Answers

75% of the original price is $33.

33 = 75% * x

33 = 75/100 * x

33 = 3/4 * x

x = 33 * 4/3

x = 11 * 4

x = 44


The original price of the sweater was $44.
It was $44
I just plugged in numbers I did 44*0.75 and it gave me 33.