Step-by-step explanation: To multiply the square root of 3 times the square root of 21, we simply multiply the numbers that are inside the square roots together.
So, root 21 × root 3 equals root 63.
Next, we simplify the square root of 63. 63 factors as 3 x 21 and 21 factors as 3 x 7. So we have a pair of 3's which means a 3 can come out of the radical and the 7 doesn't pair up stays in the radical so our final answer is .
3√7 is the simplified value of the given expression.
To simplify the expression √3 * √21, we can combine the square roots and simplify under one radical if possible.
√3 * √21 = √(3 * 21)
Simplifying the product inside the radical:
√(3 * 21) = √63
Now, we can simplify further by factoring 63 into its prime factors:
√(3 * 21) = √(3 * 3 * 7)
Taking the square root of each factor:
√(3 * 3 * 7) = √3 * √3 * √7 = 3 * √7
Therefore, √3 * √21 simplifies to 3√7.
Learn more about Mathematical operations here:
#SPJ6
Answer: 2t-3.5
Step-by-step explanation:
You multiply the numbers inside parentheses by 1/2.
Then you simplify.
Answer:
It’s 5t something i don’t know man don’t ask me
Step-by-step explanation:
n = 4
n = fraction 1 over 2
n = fraction 2 over 3
Answer: The correct option is
(C) n = fraction 1 over 2.
Step-by-step explanation: We are to find the simplified form of the fraction 4 over 5 n minus fraction 1 over 5 equals fraction 2 over 5 n.
From the given information, we can write the equation as follows:
Solving the above equation, we get
Thus, the required simplified form is
Option (C) is CORRECT.
Answer:
Hi,
Step-by-step explanation:
A) $20; They paid $20 for the food.
B) (4h + 3f); Find the total cost by adding the price of 4 hamburgers to the price of 3 fries
C) 4h + 3f + 6; Find the total cost by adding the price of 4 hamburgers to the price of 3 fries to the price of 2 milkshakes.
D) c = 20 - (4h + 3f + 6); Find the total cost by subtracting the price of 4 hamburgers to the price of 3 fries to the price of 2 milkshakes.
For this case we have the following variables:
h: Cost of each hamburger bought by Jana and her friend
f: Cost of each order of potato chips bought by Jana and her friend
b: Cost of each milkshake
If you bought 4 hamburgers, 3 orders of potatoes and 2 milkshakes, you have a cost of:
It is known that each shake costs $ 3, so$
Substituting we have:
Thus, the total cost is given by:
Answer:
Option C