In a group of 60 triangular and square tiles, 25% are Red and 75% are blue. The ratio of triangles to Squares is 1:2. Seventy percent of the squares are blue. Find the number of each kind of tile (red or blue squares or triangles

Answers

Answer 1
Answer:

In the group of 60triangular and square tiles, there are 28 blue squares, 12 red squares, 3 red triangles, and 17 blue triangles.

It is given that in a group of 60 triangular and square tiles, 25% are Red and 75% are blue. The ratio of triangles to Squares is 1:2. Seventy percent of the squares are blue.

It is required to find the number of each kind of tile.

What is a fraction?

Fraction number consists of two parts one is the top of the fraction number which is called the numerator and the second is the bottom of the fraction number which is called the denominator.

Total number of triangular and square tiles = 60

25% are red means:

\rm = 60*(25)/(100)  ⇒ 15 are red triangular and square tiles.

75% are blue means:

\rm = 60*(75)/(100)   ⇒ 45 are blue triangular and square tiles

The ratio of triangles to squares is 1:2 which means that out of 60 there is a total of 20 are triangles and 40 are squares.

70% of the squares are blue ie.

\rm = 40* (70)/(100)  ⇒ 28 are blue squares.

The number of total red squares = 40 - 28  ⇒ 12

The number of total red triangles = 15 - 12  ⇒ 3

The number of total blue triangles = 60-28-12-3  ⇒  17

Thus, in the group of 60triangular and square tiles, there are 28 blue squares, 12 red squares, 3 red triangles, and 17 blue triangles.

Learn more about the fraction here:

brainly.com/question/1301963

Answer 2
Answer: I think your answer will be 20:40 because 1+2=3 60 divided by 3 = 20 20*1 =20 20*2=40 so you have 20:40

Related Questions

Help plz before 2/2/16 and tell me how because I gotta write it down!!!!!!!!!!!!!
A grocery store sells 12 bottles of water for $13.80. A convenience store sells ten bottles of water for $11.80.Which store has the better buy
The total weight of 6 pieces of butter and a bag of sugar is 3.8lb. If the weight of the bag of sugar is 1.4 lbs what is the weight of each piece of butter
Val walks 2 3/5 miles each day. bill runs 10 miles once every 4 day. in 4 days who covers the greater distance
Which equation is represented by the graph?

150% of 66(Need the work shown)

Answers

Change 150% into a decimal by multiplying it by 100.
150(100)= 1.50
Now multiply 1.50(66)= 99
66 is the 100%
we can solve this problem by the rule of three.

Therefore:
66------------------------100%
x--------------------------150%

x=(66 * 150%) / 100%=99

Answer 150% of 66 is 99.

Other method:
150% of 66=1.5 *66=99

Answer: 150% of 66 is 99.

Jerry wonders "how many $10 bills are equal to a $1,000 bill?

Answers

100 bills, Jerry.
Jerry: " BUT WHY? "
Excellent question, Jerry, you forward thinker.
Well....
10x1=10
10x10=100
See how the product has the same number of zeros as the actual problem?
Look:
10x100 has 3 zeros.
The product is 1,000, which ALSO has 3 zeros.
So, to save yourself the trouble, just count the zeros.
Jerry: " WOW I GET IT NOW!"
AND SO SHOULD YOU AFTER READING THIS! :)

How do you round money to the nearest cent?Like for ex.:$2.15 to the nearest cent

Answers


To round money to the nearest cent you would see in the ones place what that number is and if it is at or higher than 5 it would round up to 2.20               

Did that help any I hope so:) if not tell me I will have another strategy

Photo included find the value. Of x and y

Answers

Because the shape is a parallelogram, LM and PN have the same length. 
Therefore, y+8=5y
8=4y
y=2

Parallelograms have a total angle measure of 360 degrees. Opposite angles have the same measure, and angle MLP and LPN add up to 180 degrees.
Therefore, 2x-8 + 4x=180
6x-8=180
6x=188
x=31.3

This means that the correct option is A.
Opposite sides are equal in length in a parallelogram. Make LM and NP equal to each other in an equation.

y + 8 = 5y
Subtract y from both sides.

8 = 4y
Divide both sides by 4.

y = 2

∠L and ∠P are same-side angles, so that means they both add up to 180°. Make them add up to 180 in an equation.

4x + 2x - 6 = 180
Combine like terms.

6x - 6 = 180
Add 6 to both sides.

6x = 186
Divide both sides by 6.

x = 31

The answer is A) x = 31, y = 2.

One California fan palm tree grew 85 inches in 5 years. A queen palm tree grew 96 inches in 8 years. which tree grew faster? Explain.

Answers

In 5 years one California Palm tree grew = 85 inches.
Then in 1 year the California palm tree grew = (85/5) inches
                                                                       = 17 inches
Again
A queen palm tree in 8 years grew = 96 inches
In 1 year the queen palm tree grew = (96/8) inches
                                                         = 12 inches.
So the California palm tree is growing at a faster rate than the queen palm tree. This is the easiest way of solving this kind of problems. Hope that i have explained the problem enough for you to understand and attempt such problems in the future without anyone's help.

What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces.(But you need to round to the nearest hundredth)

Answers

It depends on what you are trying to find if you are trying to find the unit rate for oz/dollar or dollar/oz it differs. But, for the second option it is $0.14 dollars. For the first it is 7.32 oz per dollar. I assume you are trying to find  dollar/oz because it makes more sense.