Answer:
Plan A has a unit rate of approximately $0.1087 per minute.
Plan B has a unit rate of approximately $0.0700 per minute.
Step-by-step explanation:
Plan A:
38 minutes of long-distance calling
Total cost: $4.13
To find the unit rate for Plan A, divide the total cost by the number of minutes:
Unit Rate for Plan A = Total Cost / Number of Minutes
Unit Rate for Plan A = $4.13 / 38 minutes ≈ $0.1087 per minute
Plan B:
59 minutes of long-distance calling
Total cost: $4.13
To find the unit rate for Plan B, divide the total cost by the number of minutes:
Unit Rate for Plan B = Total Cost / Number of Minutes
Unit Rate for Plan B = $4.13 / 59 minutes ≈ $0.0700 per minute
Answer:
twenty-one and thirty-four million five thousand twenty-three billionths
Step-by-step explanation:
Answer:
$22000
Step-by-step explanation:
x*0.05+(26000-x)*0.08= 1420
0.05x - 0.08x + 2080= 1420
0.03x=2080 -1420
0.03x= 660
x= 660/0.03
x= 22000
$22000 = 5% bonds
$4000 = 8% stocks
Answer:
bonds=22000
stock=4000
Step-by-step explanation:
let b for bonds , and s for stock
b+s=26000
0.05 b +0.08 s=1420
to solve (by elimination)
1- multiply first equation with 0.05 to eliminate b
0.05 b+0.05 s=1300
0.05b+0.08s=1420
subtract two equations:
0.05b+0.05s-0.05b-0.08s=1300-1420
-0.03s=-120
s=120/0.03=4000
b+s=26000
b=26000-4000=22000
check:0.05(22000)+0.08(4000)=1420
-d2 - 16
d2 - 16
d2 + 16
d2 - 8d - 16