Answer:
To multiply large numbers, stack the first number on top of the second. Then multiply each digit of the bottom number, from right to left, by the top number. In other words, first multiply the top number by the ones digit of the bottom number.
Step-by-step explanation:24
* 1 5
Answer:
Example: 456 times 7
400 times 7 is 2800
50 times 7 is 350
6 times 7 is 42
2800+350+42=3192
Step-by-step explanation:
Answer: Angle AFB is congruent to angle CEB because alternate interior angles are congruent.
Step-by-step explanation:
Given: ,
And, ac and ef are intersecting each other at point b.
Prove: Triangle abf is similar to triangle cbe
Since, (Reflexive)
,
⇒ ef is the common transversal of parallel lines fa and ec.
(Because Alternative interior angles are congruent)
Thus, By AA similarity postulate,
Answer:
.04 .40 is the answer
Step-by-step explanation:
Answer:
0.702 is the solution of this function.
Step-by-step explanation:
We have
Let us plot when y value of this function is zero then that is the solution of
Refer the figure given, we have at x = 0.702 y value is zero that is 0.702 is the solution of this function.
A) 9.2
B) 7.2
C) 4.8
D) 12.0
Answer:
B. 7.2
Step-by-step explanation:
radius=24÷2= 12
other line =19.2÷2=9.6 because line from centre bisects chord and is perpendicular to it
Therefore: X²=√ 12²-9.6² ( theorem of Pythagoras)
X=7.2
To find the unit price of gas in dollars per gallon, you can divide the total cost by the number of gallons:
Unit price (dollars per gallon) = Total cost / Number of gallons
Unit price = $24.07 / 5.8 gallons ≈ $4.15 per gallon
So, the unit price of gas is approximately $4.15 per gallon.
Answer:
4.15
Step-by-step explanation:
24.07 divided by 5.8 = 4.15