You make punch for a party. The ratio og ginger ale to fruit juice is 8 cups to 3 cups. You decide to add 4 more cups of ginger ale. How many more cupsof fruit juice do you need to keep the correct ratio.
Answers
Answer 1
Answer:
To get the answer we can use proportion 8 ginger ----------------- 3 fruit 12 ginger ----------------x Crossmultiply now 8x=12*3 /:8 x= x= To not change ratio we have to have 4.5 cups of fruilt juice. We initialy had 3, so we have to add 1.5 cup of fruit juice.
At first,Ben had $90 and Chandra had $48 .each bought a shirt at the same price.the amounts of money Ben and chandra had left were in the ratio 4:1 .how much did the shirt cost?
Answers
90-48 = 42 3 units = 42 1 unit = 14 48-14=34
Please help with these math questions
Answers
1. Slope intercept form is y=mx+b, where m is slope and b is y-intercept. It gave you point (8,12) and slope of -2. So you already know the value of m, so so far it's y = -2x + b. Plug the coordinates as x and y: 8 for x and 12 for y. 12 = -2(8) + b 12 = -16 + b 28 = b
Adding b in, you get y = -2x + 28
2. Find the slope, then use point-slope form. Slope is change in y over change in x, or (y2-y1)/(x2-x1). m = (9-1)/(2-3) = 8/(-1) = -8
Point slope form: y - y1 = m(x - x1) y - y1 = -8(x - x1) Now plug in either of the coordinates as x1 and y1, let's do (3,1). y - 1 = -8(x - 3) y - 1 = -8x + 24 y = -8x + 25
3. Do it the same way as number 2. Choose two points, for example (1,1) and (2,-2). You find m = -3 and get final answer as y=-3x + 4.
4. B = 150 + 80d B is account balance, d is number of monthly deposits. If you rearrange the terms: B = 80d + 150, you see that that is in slope-intercept form y = mx+b, and if you remember from #1 m is the slope. In this case, the variables are changed, so d is the slope here. And the question told you that d, the slope, is the number of monthly deposits. Its coefficient is 80, so Bianca deposits $80/month.
5. 14a + 16b = 560 16b = 560 - 14a b = (560 - 14a)/16 b = 560/16 - 14a/16 b = 35 - (7/8)a b = -(7/8)a + 35
6 is 25% of what number?
Answers
0.25 = 6 Do that equation and you get 24.
The answer is twenty four
8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost $28 whereas 2 kg of potatoes and 3 kg of arrot cost $11.20.what is the cost of 1 kg of each item
Answers
1 kg of potatoes costs x, 1 kg of carrots costs y.
8x+5y=28 | :(-4) 2x+3y=11,2
-2x-1,25y=-7 2x+3y=11,2
3y-1,25y=11,2-7 1,75y=4,2 y=2,4
1 kg of carrots costs $2,4.
1 kg of potatoes costs: 2x+3*2,4=11,2 2x+7,2=11,2 2x=11,2-7,2 2x=4 x=2 1 kg of potatoes costs $2