i do not what your talking about
it's called bankrupt
15.1% and 17.7%
17.5% and 18.8%
15.1% and 18.8%
None of the above options is correct.
Answer:
Part 1. Calculate the total prime cost for last week
Direct materials 28,000
Add Direct labor 28,000
Prime Cost 56,000
Part 2. Calculate the per-unit prime cost
per-unit prime cost=$56,000/5,600
=$10.00
Part 3. Calculate the total conversion cost for last week
Direct labor 28,000
Add Manufacturing Overheads 55,000
Total conversion cost 83,000
Part 4. Calculate the per-unit conversion cost.
per-unit conversion cost=$83,000/5,600
=$14.82
Explanation:
Part 1. Calculate the total prime cost for last week
Prime Cost = Direct Materials + Direct Labor
Part 2. Calculate the per-unit prime cost
Per Unit Prime Cost = total prime cost/number of units manufactured
Part 3. Calculate the total conversion cost for last week
Conversion Cost = Direct Labor + Manufacturing Overheads
Part 4. Calculate the per-unit conversion cost.
Per-unit conversion cost =Total Conversion Cost / number of units manufactured
The total prime cost last week was $56,000, and the per-unit prime cost was $10. The total conversion cost was $83,000, and the per-unit conversion cost was $14.82.
The prime cost is calculated by adding the costs of the direct materials and direct labor. Therefore, the total prime cost for Slapshot Company last week was $28,000 (direct materials) + $28,000 (direct labor) = $56,000.
The per-unit prime cost is calculated by dividing the total prime cost by the number of units produced. Therefore, it is $56,000 ÷ 5,600 hockey sticks = $10 per unit (rounded to the nearest cent).
The conversion cost is calculated by adding the cost of direct labor and manufacturing overhead. Therefore, the total conversion cost last week was $28,000 (direct labor) + $55,000 (overhead) = $83,000.
The per-unit conversion cost is calculated by dividing the total conversion cost by the number of units produced. Therefore, it is $83,000 ÷ 5,600 hockey sticks = <-strong>$14.82 per unit (rounded to the nearest cent).
Answer: $1,256
Explanation:
Milo makes 6% on the sales that he makes.
The $75.36 that he made from this sale is therefore 6% of the cost of the item sold.
Assuming the item was x, the cost is;
6% * x = 75.36
x = 75.36/6%
x = $1,256
The cost of the item that Milo sold can be found by dividing the known commission by the commission rate. In this case, the item cost $1000.
The question of finding the cost of an item based on a known commission is a question of working backwards from the commission to the total sale amount. This can be understood as a simple mathematical problem related to percentages.
If Milo's commission was $100, and the commission rate is 10% (as mentioned in the question), then we can formulate this as x * 0.10 = $100, wherein x represents the total sale amount. To find x, we can rearrange the formula to x = $100 / 0.10, which equals to $1000. Hence, the cost of the item that Milo sold was $1000.
To find the cost of the item Milo sold, set up an equation using the commission rate and the commission earned.
For such more questions on commission
#SPJ3
Answer:
B. a location with weak environmental rules that attracts manufacturing companies due to decreased costs.
Explanation:
A pollution haven is when companies establish factories or offices abroad in countries in which they have lower costs and have access to all the resources they need. Also, these locations tend to be in developing nations in which the environmental standards tend to be lower than the ones in developed nations. According to this, the answer is that a pollution haven is a location with weak environmental rules that attracts manufacturing companies due to decreased costs.
The other options are not right because a pollution haven is attractive for multinational investment because of the lower cost and it is not related to ambient pollution. Also, a pollution haven has low wages but it is not the only thing that defines it and it is not a place where people like pollution.