solve for t.
Answer:
t= \frac{25+2r}{5}
Step-by-step explanation:
Answer:
The better buy would be super chow since the price per pound($0.58) is cheaper than Happy chow's $0.62 so a buyer gets the same quantity but at a cheaper price
Step-by-step explanation:
Happy chow is $15.49 for 25 pounds
The price per pound Happy chow=15.49/25 =$0.62
Super chow is $17.39 for 30 pounds
The price per pound of Super chow=17.39/30=$0.58
Happy chows($0.62)>Super chow ($0.58)
The better buy would be Super chow since the price per pound($0.58) is cheaper than Happy chow's $0.62 so a buyer gets the same quantity but at a cheaper price
Happy chow is $15.49 for 25 pounds
The price per pound Happy chow=15.49/25 =$0.62
Super chow is $17.39 for 30 pounds
The price per pound of Super chow=17.39/30=$0.58
Happy chows($0.62)>Super chow ($0.58)
The better buy would be Super chow since the price per pound($0.58) is cheaper than Happy chow's $0.62 so a buyer gets the same quantity but at a
hope it helps!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
12$ per 3×3
180 ÷ 9 = 20
20×$12=$240
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
5x + 4 = 19
5x +4 -4 = 19 -4
5x = 15
5x / 5 = 15 / 5
x = 3