I used 8 bags of sand for 12m squared, How much will I need for 15m squared?

Answers

Answer 1
Answer: 8 bags - 12 m²
x bags - 15 m²

x=(8\cdot15)/(12)\nx=10

10 bags.

Related Questions

How many 570mL=___________oz
Can someone show me how to solve this step by step?
point v is located at (-2,6) on the coordinate plane. Point V is reflected over the y-axis to create point V Poinr v is then reflected over the x axis to create point V What ordered pair describes the location of V
Of all the people that attend movies 67% are in the 12-29 age group. At one theater, 300 people attended a showing of a certain movie. How many were in the 12-29 age group?
a rectangle has a perimeter of 46cm and an area of 120cm squared. find its dimensions by writing an equation and using the quadratic formula to solve it. Thanks!

Use the temperature box-and-whisker plot to solve. What is the range of each of the four quarters of data?





A.


first quarter: 2
second quarter:10
third quarter: 15
fourth quarter: 18


B.


first quarter: 2
second quarter: 8
third quarter: 5
fourth quarter: 3


C.


first quarter: 3
second quarter: 8
third quarter: 5
fourth quarter: 2


D.


first quarter: 3
second quarter: 8
third quarter: 16
fourth quarter: 18

Answers


the answer is B

because it is 2 degrees increase from 12 to 14, then from 14 to 22 is 8 degrees, then 5 more until 27, and so on.

Which equation represents this statement? One-third of a number is 21.

Answers

this states that a number divided by 3 is 21. the equation is: n/3 = 21

Mark’s new car is a lemon. It breaks down within 6 months of purchasing the car. Mark cannot afford the repairs so he charges $2,000 in car repairs on the store account and plans on paying a minimum monthly fee of $50. The card carries a 25% Annual Percentage Rate (APR). How much are those car repairs really costing Brent and when will he pay off the amount owed?

Answers

The worth of the repairs is actually $3,686.25 and the amount will be paid off after 6.07 years. This is assuming that the APR is effective and compounded per year.
The $50 can be converted to a Future Value per year before the rest of the given can be used.

if boards that usually cost $660 are selling at 1/6 less than the normal price, what is there price now? PLEASE ANSEWR TIMED!!!!

Answers

Answer:

$554.40

Step-by-step explanation:

Answer:

$110

Step-by-step explanation:

1/6 x 660

How do i find the slope of a line that passes through a given point and is parallel or perpendicular to another given point?

Answers


There's no such thing as parallel or perpendicular "to a point".  A problem like that
will always want the new line to be parallel or perpendicular to another line.

-- If the new line is parallel to the given line, then they have the same slope.

-- If the new line is perpendicular to the the given line, then the slope of the
new line is [ 1 / slope of the given line ].

In either case, you now have the slope of the new line and a point on it. 
From there, you should have no trouble finding its equation.


Parallel is same slope.
Perpendicular is same slope but you have make it opposite and flip it.
For example if your slope is 2/3. For Perpendicular it would be - 3/2.

You sell pies at a farmers' market for $7.50 each. Five people want to share a pie by splitting the cost equally. How much will each of them need to pay to buy a whole pie together?

Answers

Answer:

Each of them need to pay to buy a whole pie together = $1.50

Step-by-step explanation:

Unit rates defined as the rates are expressed as a quantity of 1, such as 7 feet per second or 9 miles per hour, they are called unit rates.

As per the statement: You sell pies at a farmers' market for $7.50 each.

⇒ Cost of each pie = $7.50

Also, five people want to share a pie by splitting the cost equally.

Number of people = 5

then, by definition of unit rate;

unit rate per people = (Cost of whole pie)/(Number of people) = (7.50)/(5) = \$1.50

Therefore, $1.50 will each of them need to pay to buy a whole pie together.