The tread life on tires produced at one factory has a standard deviation of sigma equals 4 comma 000 miles. What is the standard deviation of the sampling distribution of the sample means given the sample size is 4

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

\sigma_x = 2000

Step-by-step explanation:

Given

\sigma = 4000

n = 4

Required

The sample standard deviation

The sample standard deviation cannot be calculated directly. However, we can use the value of standard error because standard error approximates to sample standard deviation.

So, we have:

\sigma_x = (\sigma)/(\sqrt n)

\sigma_x = (4000)/(\sqrt 4)

\sigma_x = (4000)/(2)

\sigma_x = 2000

Hence, the sample standard deviation is 2000


Related Questions

B is the midpoint of AC, D is the midpoint of CE , and AE = 23. Find BD.12.54611.523
Three friends — let’s call them X, Y , and Z — like to play pool (pocket billiards). There are some pool games that involve three players, but these people instead like to play 9-ball, which is a game between two players with the property that a tie cannot occur (there’s always a winner and a loser in any given round). Since it’s not possible for all three of these friends to play at the same time, they use a simple rule to decide who plays in the next round: loser sits down. For example, suppose that, in round 1, X and Y play; then if X wins, Y sits down and the next game is between X and Z. Question: in the long run, which two players square off against each other most often? Least often? So far what I’ve described is completely realistic, but now we need to make a (strong) simplifying assumption. In practice people get tired and/or discouraged, so the probability that (say) X beats Y in any single round is probably not constant in time, but let’s pretend it is, to get a kind of baseline analysis: let 0 < pXY < 1 be the probability that X beats Y in any given game, and define 0 < pXZ < 1 and 0 < pY Z < 1 correspondingly. Consider the stochastic process P that keeps track of
Plz help I will mark brainlest!
What is the volume of the cone below
The following is a list of 5 measurements. 20,10,13,11,20 Suppose that these 5 measurements are respectively labeled.

Please help
With this question for algebra

Answers

P1=(0,233)=(x1,y1)→x1=0, y1=233
P2=(10,246)=(x2,y2)→x2=10, y2=246

Slope: m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(246-233)/(10-0)
m=13/10

Point-slope equation:
y-y1=m(x-x1)
y-233=(13/10)(x-0)
y-233=(13/10)x
y=(13/10)x+233

Answer: The equation is y=(13/10)x+233

Weights of men: 90% confidence; n = 14, x=161.5 lb, s =13.7 lb

Answers

Answer:

The 90% for the average weights of men is between 137.24 lb and 185.76 lb.

Step-by-step explanation:

We have the standard deviation for the sample, so we use the t-distribution to solve this question.

The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So

df = 14 - 1 = 14

90% confidence interval

Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 14 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of 1 - (1 - 0.9)/(2) = 0.95. So we have T = 1.7709

The margin of error is:

M = T*s = 1.7709*13.7 = 24.26

In which s is the standard deviation of the sample.

The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 161.5 - 24.26 = 137.24 lb

The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 161.5 + 24.26 = 185.76 lb

The 90% for the average weights of men is between 137.24 lb and 185.76 lb.

What is (7*7) + 39 - 5 * 8

Answers

Hello there!

(7 x 7) + 39 - 5 x 8

49 + 39 - 40

88 - 40

88 - 40 = 48

Answer:

48

Step-by-step explanation:

7x7=49

add 39 equals 88

5x8=40

88-40=48

Solve the equation: b/5 + 15 =45
is answer 150

Answers

Answer: The answer is 150.

Step-by-step explanation:

First of all, we need to use inverse operations to solve this arithmetical equation.

First, multiply both sides by 5.

5(B/5 + 15) = 5(45).

B + 75 = 225.

Now we need to use the inverse operation of addition to get B by itself.

The inverse operation of addition is subtraction. And so we must subtract each side by 75.

B + 75 - 75 = 225 - 75.

B = 150.

So it looks like you are correct. 150 is the answer.

HOT AIR BALLOON A balloon rises340 feet into the air. Then it descends

130 feet

PLEASE ANSWER I REALLY NEED IT

Answers

Answer:

it is at 210 feet

Step-by-step explanation:

it rises 340 feet, then it descends 130 so we subtract 130 from 340 which gets us 210 feet.

If a² + b² = c², then which of the following are also true? Select all that apply.Options
a² - b² = c²
b² + a² = c²
c² + a² = b²
c² - a² = b²
c² - b² = a²

Answers

Answer:

b² + a² = c²

c² - b² = a²

c² - a² = b²

Step-by-step explanation:

This is because its only addition so 2+2=4 no matter how you turn it around. And 4-2=2 is 2 no matter what.