Answer:
13
Step-by-step explanation:
(3 - 2i)(3 + 2i)
FOIL
first 3*3 = 9
outer 3*2i = 6i
inner -2i*3 = -6i
last -2i * 2i = -4i^2 = -4(-1) =4
Add together
9+6i-6i+4 = 13
Answer:
Step-by-step explanation:
Just to clarify the answer
A.
256π square inches
B.
8π square inches
C.
64π square inches
D.
16π square inches
Answer: 0.49 dollars, which is equivalent to 49 cents
==========================================================
Work Shown:
Divide the total cost over the number of items to get the unit cost
unit cost = (total cost)/(number of items)
unit cost = (1.47)/(3)
unit cost = 0.49 dollars
unit cost = 49 cents
---------------------------
Another approach:
3 oranges = 1.47 dollars
3/3 oranges = 1.47/3 dollars
1 orange = 0.49 dollars
1 orange = 49 cents
The unit cost is the cost of 1 item, so the the unit cost is 49 cents per orange.
The unit cost of an orange in this case is calculated by dividing the total cost ($1.47) by the number of units (3), which gives us a unit cost of approximately $0.49.
The unit price can be calculated by taking the total price and dividing it by the number of units. In this case, the total price is $1.47 and there are 3 oranges. So the unit price would be calculated as follows:
$$1.47 divided by 3 = $0.49 (rounded to the nearest cent)
Therefore, the unit cost of an orange is approximately $0.49..
#SPJ3
Answer:
x-intercept = 16/1 = 16.00000
y-intercept = 16/-2 = 8/-1 = -8.00000
Step-by-step explanation:
47/n = 36/54