Hank bought 5 CDs for $64.75. If each CD cost the same price, how much did each cost?

Answers

Answer 1
Answer: 64.75/5= $12.96

you simply divide 64.75 by 5 

Related Questions

PLEASE HELP ME I BEG I REALL YNEED PLEASE ALL I REALLY NEED HELP PLEASE I BEG YOU!!!!!! a lot of opints!!!!!!!!!!
at the local grocery store a 16 ounce bottle of apple juice cost $3.20 what is the cost of the apple juice per ounce
A ceramic artist can shape a pot in 3 minutes. It takes 10 minutes to fire one batch of pots in the kiln. If there are p pots in a batch, which expression represents the time it takes to shape and fire one batch of pots? How long will it take the potter to form and fire a batch of 10 pots?The expression is 3p. It takes 30 minutes to shape and fire 10 pots. The expression is 3p − 10. It takes 20 minutes to shape and fire 10 pots. The expression is 3(p + 10). It takes 60 minutes to shape and fire 10 pots. The expression is 3p + 10. It takes 40 minutes to shape and fire 10 pots.
4-9x= -14 solve the inequality.
The length of ​ AB¯¯¯¯¯ ​ is 10 inches. A dilation with a scale factor of 25 is applied. What is the length of the image of ​ AB¯¯¯¯¯ ​ ?

What is 200 +78÷4×2 10% =

Answers

First, evaluate 200+78÷ 4x2. Which equals 239. Now, 10% of 239 = 23.9

carol is excited to get a new kitten from the animal shelter. the kitten had an $299 adoption fee. carol had $50 off coupon for the adoption and will also have to pay $20 per month for food and supplies. how longg will it take for carol to spend $250​

Answers

Answer:

1 month

Step-by-step explanation:

249 is the amount she spends for buying the kitten, (299-50=249) which she only has to pay once.

20 is the amount she has to spend every month, the rate of change.

The problem can be modeled with the general equation:

y = 20x + 249

In this equation, x the the time in months and y is the amount of money spent.

Substitute 250 for y.

y = 20x + 249

250 = 20x + 249    <= isolate x to get the number of months

1 = 20x

x = 1/20

Carol will only spent money every month, not for 1/20 of a month.

It will only take Carol 1 month to spent $250.

Check answer:

Substitute x for 1

y = 20x + 249

y = 20(1) + 249

y = 269

269 is more than 250 already.

Hey! How are you? My name is Maria, 19 years old. Yesterday broke up with a guy, looking for casual sex.

Write me here and I will give you my phone number - *pofsex.com*

My nickname - Lovely

Evaluate hj-h if h=4 and j=6

Answers

The value of the given expression is 20.

What is an expression?

An expression in math is a sentence with a minimum of two numbers or variables and at least one math operation. This math operation can be addition, subtraction, multiplication, or division.

Given that, h=4 and j=6 we need to find hj-h

hj-h

put h=4 and j=6

4 x 6 - 4

= 24 - 4

= 20

Hence, the required value is 20.

Learn more about evaluation, click;

brainly.com/question/12837686

#SPJ2

h=4
j=6
hj-h
(4)(6)-(4)
(24)-(4)
20

If y varies jointly with x and z and y=13 when x=26 and z=6 find x when y=25 and z=18

Answers

Step-by-step explanation:

as I can see this the answer is

x = 25/78

in decimal

x = 0.320

Final answer:

The problem involves joint variation with variables y, x, and z. After finding the constant of variation, we substitute the given values into the joint variation equation and determine that x = 16.67

Explanation:

First, we establish the equation of joint variation, which in this context is y = kxz, where 'k' is the constant of variation. When y=13, x=26, and z=6, we insert these values into the equation to solve for 'k'. This gives us k = y/(xz) = 13/(26*6) = 0.08333.

Now that we have the constant 'k', we can find the value of 'x' when y=25 and z=18. We rearrange our equation to solve for 'x', resulting in x = y/(kz). Substituting the known values, we get x = 25/(0.08333*18) = 25/1.5 = 16.67. Therefore, if y varies jointly with x and z, and y=25 when z=18, then x = 16.67.

Learn more about Joint Variation here:

brainly.com/question/33421771

#SPJ2

A football team gained 35 yards on a first down, lost 15 yards on the second down and gained 12 yards on the third down. How many yards do they need to gain on the fourth down to have a ten yard gain from their starting position?

Answers

13 yards 

35-15=20
20+12=32
32-35=3
3+10=13

A 48 fluid ounce container orange juice cost $2.40. 60 fluid ounce container of orange juice cost $3.60. Which is the better buy?

Answers

48 fluid ounce it is $0.40 per fl oz, while the other one is $0.60 per fl oz