Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons.Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons. Who offers a better deal?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

Danny offers better deal .

Step-by-step explanation:

As given

Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons.

Cost\ of\ one\ hour = (Total\ cost)/(Total\ hours)

Cost\ of\ one\ hour = (35)/(3)

Cost of one hour = $ 11.67 (Approx)

Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons.

Cost\ of\ one\ hour = (Total\ cost)/(Total\ hours)

Cost\ of\ one\ hour = (24)/(2)

Cost of one hour = $ 12

As the cost charge by Danny for one hour is less as cost charge by Martin .

Therefore Danny offers better deal .

Answer 2
Answer:


Danny charges about 11.67 per hour

Martin charges about 12 per hour

So, Danny offers a better deal.


Related Questions

What is 27a•0=0, please answer it ASAP please A. Associative Property of Multiplication B. Commutative Property of Multiplication C. Zero Property of Multiplication D. Identity Property of Multiplication
Another name for a Lewis structure is a(n) _____ formula.a. bent b. linear c. tetrahedral d. electron dot
From a list of ten books, how many groups of 4 books can be selected
Antony has a net spendable income of $1,950 per month. What is the maximum recommended amount of money that he should budget for food for a month? Round to the nearest dollar
Combine and simplify the radicals below √8 * √20

Which represents the solution(s) of the system of equations, y = x2 – 4x – 21 and y = –5x – 22? Determine the solution set algebraically.(–1, –17)
(1, –27)
(–1, –17) and (1, –27)
no solutions

Answers

Answer:

D. No solutions.

Step-by-step explanation:

We have been given a system of equations and we are asked to find the solution set for our given system.

y=x^2-4x-21

y=-5x-22

To find the solution for our given system we will equate our both equations as:

x^2-4x-21=-5x-22

x^2-4x+5x-21=-5x+5x-22

x^2+x-21=-22

x^2+x-21+22=-22+22

x^2+x+1=0  

We will use discriminant formula to check for the solution of our given system.

√(b^2-4ac) \geq 0 for real solutions.

Upon substituting our given values in above formula we will get,

√(1^2-4*1*1) \geq 0

√(1-4) \geq 0

√(-3) \ngeq 0

Therefore, our given system has no solutions and option D is the correct choices.

Answer:

d

Step-by-step explanation:

on edge 2021

-2 + (-1/3) equals what?

Answers

Answer:

-2(1)/(3)

Step-by-step explanation:

Final answer:

To evaluate -2 + (-1/3), subtract -1/3 from -2, which simplifies to -7/3.

Explanation:

To evaluate -2 + (-1/3), we need to add the two numbers together. When adding negative numbers, we can think of it as subtracting the numbers.

  • So, -2 + (-1/3) is the same as -2 - 1/3. To subtract fractions, we need to have a common denominator.
  • The common denominator of 2 and 3 is 6, so -2 - 1/3 is equal to -12/6 - 2/6.
  • Subtracting -12/6 - 2/6 gives us -14/6. But we can simplify this fraction by dividing both the numerator and the denominator by their greatest common factor, which is 2. So, -14/6 simplifies to -7/3.

Learn more about Addition of negative numbers here:

brainly.com/question/34274134

#SPJ6

Fred completed 10 math problems this is 40% of the math problems he must do how many are left??

Answers

x-\ all\ problems\n\n40\%x=10\n\n0,4x=10\ \ \ \ | divide\ by\ 0,4\n\nx=25\n\nThere\ were\ 25\ problems\ to\ solve.
10/100=10.01x50=4

fred has 4 problems left to do

A pelican starts at 60 feet above sea level it descend 60 feet to catch a fish

Answers

Answer:

(+)60 - 60 = 0

Step-by-step explanation:

The pelican is now at sea level

Solve for x and y show work please Y:______ X:_____​

Answers

Answer:

the image was not clear....hope the values are correct

Answer is in the attached file.

Plan a recipe for 38 minutes of long distance calling using plan b she paid $4.13 for 59 minutes find the unit rate for each which plan cost more per minute

Answers

Answer:

Plan A has a unit rate of approximately $0.1087 per minute.

Plan B has a unit rate of approximately $0.0700 per minute.

Step-by-step explanation:

Plan A:

38 minutes of long-distance calling

Total cost: $4.13

To find the unit rate for Plan A, divide the total cost by the number of minutes:

Unit Rate for Plan A = Total Cost / Number of Minutes

Unit Rate for Plan A = $4.13 / 38 minutes ≈ $0.1087 per minute

Plan B:

59 minutes of long-distance calling

Total cost: $4.13

To find the unit rate for Plan B, divide the total cost by the number of minutes:

Unit Rate for Plan B = Total Cost / Number of Minutes

Unit Rate for Plan B = $4.13 / 59 minutes ≈ $0.0700 per minute