Answer:
The unit price is $2.33 per gallon
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we take the price and divide by the amount
$6.99 / 3 gallons
$2.33 per gallon
The unit price is $2.33 per gallon
B:A vertical line has a slope of zero.
C:A line that rises from left to right has a positive slope.
D:A line that falls from right to left has a negative slope.
The correct statement is B. A vertical line has a slope of zero.
The correct statement is option B: A vertical line has a slope of zero. A slope of zero means that there is no relationship between x and y. Graphically, the line is flat, with zero rise over the run. A vertical line goes straight up or down and has no change in the x-coordinate, resulting in a slope of zero.
For Example: Consider the equation x = 2. This represents a vertical line that passes through the point (2, y) for any value of y. Since the x-coordinate does not change, the slope is zero.
#SPJ2
Answer:
A line that rises from left to right has a positive slope
Step-by-step explanation:
Verify each statement
case A) A horizontal line has no slope
The statement is False
Because a horizontal line has a slope equal to zero
case B) A vertical line has a slope of zero
The statement is False
Because a vertical line has a undefined slope
case C) A line that rises from left to right has a positive slope
The statement is True
case D) A line that falls right to left has a negative slope
The statement is False
Because a is a positive slope
the cost of 4 bags of popcorn is $9.80 ( 2.45 x 4 )
the total weight of the popcorn would be 40 ounces ( 4 x 10 )
Fourteen more than six
6 + 14
you have the number 6 add 14 more