Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Answers

Answer 1
Answer: each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.

Related Questions

Find the domain of the following function:\[ y=\sqrt{x} \]\[y= \sqrt{x+3} \]
Y=x²+3x-7 y=5x-8 how many solutions exist for these quantities
Solve x2 + 20x + 100 = 36 for x.a. x = –16 or x = –4 b. x = –10 c. x = –8 d.x = 4 or x = 16
Perpendicular distance between the planes 2x-y+2z=1 and 4x-2y+4z=1 is.......,Select the correct option from the given options.(a) 1/3 (b) 3 (c) 1/6 (d) 6
Substitute the given values into the formula, and solve for the unknown variable.1A= 2h(B+b); A=44, B = 2, b= 9h=

If CD= 12, find the value of EB.A
E
5
B
5
12
EB =[?]
D

Answers