• B. -0.9
• C. -0.8
• D. -0.7
Answer:
-0.6
Step-by-step explanation:
because it minus sign in small the small no is greater
Answer:
2635.875pounds
Step-by-step explanation:
Converting all the units to pounds for unit consistency. Let's convert
1 1/4tons horse weight and 15ounce water bottle to pounds.
According to the conversion;
1 ton = 2000pounds
1 1/4 tons = (2000×5/4)pounds = 2500pounds
Similarly for the conversion of ounce to pounds;
1 ounce = 0.625pound
15 ounces of water bottle = (0.625×15)pounds
= 9.375pounds
The total weight of the horse, rider, and items in total will give;
2500pounds horse + 110pounds person + 9.375pounds water bottle + 16.5pounds basket
= 2635.875pounds
Answer:
Darlene's net proceeds after the broker fees are taken out is $8,279.
Step-by-step explanation:
From the question, the following can be obtained:
Basic cost of purchase of the stock = $20,000
Broker fee related to purchase = Basic cost of purchase of the stock * 1.5% = $20,000 * 1.5% = 300
Total cost of purchase of the stock = Basic cost of purchase of the stock + Broker fee related to purchase = $20,000 + 300 = $20,300
Selling price = $28,600
Broker fees related sales = 21
The net proceed can therefore be calculated as follows:
Net proceeds = Selling price - Broker fees related sales - Total cost of purchase of the stock = $28,600 - $21 - $20,300 = $8,279
Therefore, Darlene's net proceeds after the broker fees are taken out is $8,279.
degrees