Answer:
it would cost $34.50 to purchase 7.5 lbs of walnuts.
Answer:
$34.50
Step-by-step explanation:
First find out how much 1/4 of a lb will cost.
3.45/3= 1.15
This is the cost for only 1/4 a lbs of chopped walnuts. Take this number and multiply it by 4 to find how much it would cost for 1 whole pound of walnuts.
1.15x4= 4.60
It costs $4.60 for a whole pound of walnuts. If you are trying to find how much it costs for 7.5 lbs, then multiply 4.60 by 7.5.
4.60x7.5= 34.5
For 7.5 lbs of walnuts will cost $34.50
Answer:
The answer is A
Step-by-step explanation:
Answer:I would say 120 but I will further look into
Step-by-step explanation:
It would take approximately 30 days for a single-cell amoeba to produce a population of about 10,000 amoebae.
To find out how long it would take for a single-cell amoeba to produce a population of about 10,000 amoebae, we need to calculate the number of times the amoeba doubles. Since the amoeba doubles every 3 days, we can find out the number of doubling periods it would take to reach 10,000 amoebae by dividing 10,000 by 2. This equals approximately 9.965, which means the amoeba would need to double about 9.965 times. Since we can't have a fraction of a doubling period, we can round it up to 10.
Each doubling period is 3 days, so to find out how long it would take, we can multiply the number of doubling periods (10) by the time interval for each doubling period (3 days). 10 x 3 = 30. Therefore, it would take approximately 30 days for a single-cell amoeba to produce a population of about 10,000 amoebae.
#SPJ11