Answer:
118 degrees
Step-by-step explanation:
quadrilaterals add up to 360
NMQ is 62 degrees so MPQ must be too
62 x 2=124 360-124=236
236/2=118
<NPQ = <NMQ i believe, making it so that <NPQ is 62 degrease
The Keller family spent a total of $63.04.
A value or ratio that may be stated as a fraction of 100 is referred to as a percentage in mathematics. If we need to compute a percentage of a number, we should divide it by its whole and then multiply it by 100. The proportion therefore refers to a component per hundred. Per 100 is what the term percent signifies. The letter "%" stands for it.
First, let's find the cost of the meal before tax and tip.
We know that the total bill, including tax, is $55.35, which is equal to 100% + 8% (the tax rate) = 108% of the original meal cost.
We can set up an equation to solve for the original meal cost (let's call it x):
x + 0.08x = 55.35
Simplifying the left-hand side:
1.08x = 55.35
Dividing both sides by 1.08:
x = 51.25
So the cost of the meal before tax and tip was $51.25.
Next, let's calculate the amount of tax they paid:
0.08x = 0.08(51.25) = 4.10
So the tax they paid was $4.10.
Now let's calculate the tip they left for the server. They left a 15% tip on the original meal cost of $51.25:
0.15(51.25) = 7.69
So the tip they left was $7.69.
Finally, to find out how much they spent in total, we add up the cost of the meal, the tax, and the tip:
51.25 + 4.10 + 7.69 = 63.04
Therefore, the Keller family spent a total of $63.04.
Learn more about percentages here:
#SPJ3
Complete question:
The Keller family's dinner bill is $55.35. This includes an 8% meal tax and a 15% tip on original meal for the server how much did they spend in total?
10 students(correct answer)?
12 students
16 students
Answer: 10 students
Step-by-step explanation:
half 22 is 11 - 1 = 10
Answer:
80 ;
10
Step-by-step explanation:
Given :
Total number of students = μ = 140
Let :
Number of students who passed in English = E
Number of students who passed in Nepali = N
n(NnE) = 20
n(E) only = n(E) - n(NnE) = 50 - 20 = 30
Students who passed English only = 30
Number of students who passed in Nepali is twice the number who passed in English
n(N) = 2 * n(E) = 2 * 50 = 100
Number of students who passed in Nepali only
n(N) only = n(N) - n(NnE) = 100 - 20 = 80
Students who passed Nepali only = 80
The number who didn't pass both subjects :
μ - (English only + Nepali only + English and Nepali)
140 - (30 + 80 + 20)
140 - 130
= 10
2::: A = s2 square units
3::: A = (x)(x) square units
4::: A = (x+x) square units
5::: A = 2(6) square units
Answer:
I think is 1 and 4
Step-by-step explanation: