.6 packs of markers for $5.75 each
. Some jars of paint for $4.50 each
How many jars of paint did Mr. Gorman by
Part B later mr Gorman spent $18 on some paintbrushes and colored pencils
. He bought 4 times as many colored pencils as paintbrushes
. Each paintbrush cost $3 and each colored pencil cost $0.75
How many colored pencils did me Gorman buy
Part A: $2.50 * 5 pads = $12.50
$5.75 * 6 pkg markers = $34.50
$12.50 + $34.50 = $47.00 spent on pads and markers
Total spent $65.00 - $47.00 spent on pads and markers = $18.00 left for jars of paint
$18.00 divided by $4.50 = 4 jars of paint that he bought
PART B. The answer is 12 colored pencils.
$18 total spent 3 paint brushes = $9.00
$18 - $9= $9.00 left for color pencils
$9.00 divided by $0.75= 12 colored pencils
the answer is 12 colored pencils
Answer:
list A List B
24 16
16 24
21 21
(just draw a line to connect the ones with the same answer)
Step-by-step explanation:
List A List B
4 + 20 = 24 20 - 4 = 16
4(5 - 1) = 16 4(5 + 1) = 24
20 + 1 = 21 1 + 20 = 21
Answer:
6x10^6
Step-by-step explanation:
You round up bc of the 8. Then you do the jump method and find the power of six.
Answer:
Step-by-step explanation:
6x 10^6