A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9?

Answers

Answer 1
Answer: you can buy 6 pounds of apples
Answer 2
Answer: 4.5, 4.5 x 2 + $9.00.....

Related Questions

kai picked 11 times as many blueberries as nico. Together they pick 936 bluebarries. how many blueberries did each boy pick.
which equation can be used to find the measure of an angle that is supplementary to POS I will make BRAINLIEST ​
20 points for each question What is the simplified value of the expression below?12.4*(-6.3)–78.12–1.971.97 78.12Tamir buys tickets to two concerts this season. One has a face value of $32.50, and one has a face value of $26.50. He uses a coupon and gets both tickets at 1/4  off. If he pays with a $50 bill, how much change should Tamir receive?$5.75$7.63$30.13$44.25
Translate the phrase into a math expression. 12 less than twice a numberA.2 · (n – 12)B.2 · n - 12C.2 · n ÷ 12D.12 – 2 · n
All quadrilaterals are parallelograms

What is 19 percent of 72

Answers

To find 19% of 72 you would multiply 72x.19.
72x.19=13.68
19% of 72 is 13.68
To do this multiply 72 by 0.19.  This will give you 13.68.

Please answer this as soon as possible

Answers

Answer:

x = -8

Step-by-step explanation:

Answer:x=-8

Step-by-step explanation:

12(x/4+2/3)=12(x/6)

3x+8=2x

3x-2x=-8

x=-8

The x2 + 6x – 27 = 0
What’s the answer for this question in factoring form

Answers

Answer:

Solution set= {(3,-9)}

Step-by-step explanation:

x² +6x-27=0

x² +9x-3x-27=0

x(x+9) -3(x+9)=0

(x-3)(x+9)=0

x-3=0; x+9=0

x=3; x=-9

6. What steps would you take to solve the equation: 3x + 2 = 23 *7. What steps would you take to solve the equation: -2y - 7 = 3 *
8. True or false: in order to solve the following equation, you would first subtract by 4, then multiply by 5/1 *
4+1/5=-1

Answers

To solve 3x + 2 = 23 you must:

Subtract 2 from both sides so like this 3x+2−2=23−2  and get 3x=21.

Now Divide both sides by 3 so 3x/3=21/3. Mainly divide 21/3 and get 7.

--------------------------------------------------------------------------------

To solve  -2y - 7 = 3 you must:

Add 7 to both sides so like this −2y−7+7=3+7  and get −2y=10.

Now Divide both sides by -2 so -2y/-2=10/-2. Mainly divide 10/-2 and get 5.

----------------------------------------------------------------------------------

False

Circles help!!!!!!!!!

Answers

The\ circumference\ of\ the\ circle:C=2\pi r\n\nr=9in;\ \pi\approx3.14\n\ntherefore\n\nC\approx2\cdot3.14\cdot9=\boxed{56.52\ in}\leftarrow\ \boxed{answer:\ \boxed{B}}
C = 2πr
C = 2(3.14)(9)
C = 6.28(9)
C = 56.52in
B. 56.52in

PLEASE HELP I"M DESPRITE!!!!Write a real world problem involving multiplication properties of an inequality that would have the solution x is greater than or equal to 25.
PLEASE!!! I"M BEGGING YOU!!!

Answers

A rectangle has a 20-inch width. If the perimeter is at least 180 inches, what length must it be?

What is inequality?

In mathematics, inequalities specify the connection between two non-equal numbers. Equal does not imply inequality. Typically, we use the "not equal sign ()" to indicate that two values are not equal. But several inequalities are utilized to compare the numbers, whether it is less than or higher than.

Given, the solution x is greater than or equal to 25.

For this, we need to do reverse engineering

So, x ≥ 25

Let's multiply both sides with 0.2

0.2x ≥  5

Add 6 on both sides

0.2x + 60 ≥ 65

For example;

Let x be the number of items sold so for real life example salary of James is 60$ per day and also he earns an incentive of 1/5 of the price of the item sold.

Learn more about inequalities here:

brainly.com/question/30231190

#SPJ2

Answer:

I have a lot for you. You can choose which one!!

Step-by-step explanation:

1.In order to get a bonus this month, Leon must sell at least 120 newspaper subscriptions. He sold 85 subscriptions in the first three weeks of the month. How many subscriptions must Leon sell in the last week of the month?

2.Virenas Scout troop is trying to raise at least $650 this spring. How many boxes of cookies must they sell at $4.50 per box in order to reach their goal?

3. The width of a rectangle is 20 inches. What must the length be if the perimeter is at least 180 inches?

Hope this helps!! XD