mark wants to paint a mural. He has 1 1/3 gallons of yellow paint, 1 1/4 gallons of green paint, and 7/8 gallon of blue paint. mark plans to use 3/4 of each paint color. how many gallons of paint will he have left after painting the mural

Answers

Answer 1
Answer:

we have

Yellow paint

1(1)/(3) =(3*1+1)/3\n \n =(4)/(3) gal

Find the
amount of yellow paint left after painting the mural

((4)/(3) -(3)/(4) )=(4*4-3*3)/12\n \n =(7)/(12) gal

Green paint

1(1)/(4) =(4*1+1)/4\n \n =(5)/(4) gal

Find the
amount of green paint left after painting the mural

((5)/(4) -(3)/(4) )=(5-3)/4\n \n =(2)/(4) gal

Blue paint

(7)/(8)gal

Find the
amount of blue paint left after painting the mural

((7)/(8) -(3)/(4) )=(7-2*3)/8\n \n =(1)/(8) gal

Find the
total amount of paint left after painting the mural

(7)/(12) +(2)/(4) +(1)/(8) =((2*7+6*2+3*1))/(24) \n \n =(29)/(24) gal

(29)/(24) =1(5)/(24) gal

therefore

the answer is

1(5)/(24) gal

Answer 2
Answer: Mark has:  1 1/3 = 4/3  gallons of Yellow
                 1 1/4 = 5/4  gallons of Green
                            7/8  gallons of Blue.

Total =  (4/3 + 5/4 + 7/8)    LCM = 24
        =  (32 + 30 + 21)/24 = 83/24  Gallons of Paint in total.

If he used 3/4 of each, he would have (1 - 3/4) = 1/4 of each left.

Therefore gallons left =  1/4 * (83/24) = 83/96 gallons left.
                                                     =  0. 8646 gallons left in total.

Related Questions

5 milligrams equals how many grams
In decimals word form what is 15,406.901
29 feet = how many yards and how many feet?
The average body temperature of a lemming is 98.6 degrees Fahrenheit. Thetemperature is considered abnormal if it is more than 1.5 degrees above or below that.Write the absolute value inequality that represents this.
number line Identify the location of each point on the number line. 1 2 is Point . −1 2 is Point . −11 2 is Point . 11 2 is Point .

the table shows two options provided by high speed internet. option 1 have set up fee of $50 with $30 per month. option 2 have no set up fee and is $40 per month. in how many months will the total cost of both options be the same? what will that cost be? if you plan to cancel your internet service after 9 months, which is the cheaper option?

Answers

Let us take the case of first option first
Set up fee that need to paid = $50
Per month charge of using internet = $30
Now let us take the case of the second option
Set up fee that need to be paid = $0
Per month charge of using the internet = $40
Let us assume the number of months after which both options will be same = x
Then
50 + 30x = 40x
40x - 30x = 50
10x = 50
x = 50/10
   = 5
So after 5 months both the options will be same
Now to find the cost after 5 months
we can take any option for calculating = 40x
                                                              = (40 * 5) dollars
                                                              = 200 dollars
So after 5 months that amount that need to be paid is $200 for any of the plans
In case of the first option, 
Cost after 9 months = 50 + 30x
                                 = 50 + (30 * 9)
                                 = 50 + 270
                                 = 320 dollars
After 9 months the cost using second option = 40x
                                                                        = (40 * 9)
                                                                        = 360 dollars
So after 9 months the first option will be cheaper.


   

Suppose that 14 inches of wire costs 42 cents at the same rate how much will 37 inches of wire cost

Answers

Answer:

111

Step-by-step explanation:

divide 42 by 14 and get 3 then multiply 3 by 37 and get 111

Final answer:

To find out the cost of 37 inches of wire at the same rate as 14 inches, we can set up a proportion. Solving for x in the proportion yields a cost of 111 cents for 37 inches of wire.

Explanation:

To find out how much 37 inches of wire will cost at the same rate, we can set up a proportion. We know that 14 inches of wire costs 42 cents, so we can say that the cost is directly proportional to the length. The proportion can be written as:

14 inches / 42 cents = 37 inches / x cents

To solve for x, we cross-multiply and get:

14x = 37 * 42

Dividing both sides by 14 gives us:

x = (37 * 42) / 14

Calculating this out, we find that:

x = 111 cents

Therefore, 37 inches of wire will cost 111 cents.

Learn more about cost of wire here:

brainly.com/question/32435292

#SPJ2

Which are acceptable names for the plane?Choose all answers that are correct.



A.
plane AU

B.
plane JAU

C.
plane R

D.
plane ABC

Answers

answers is d,and c but i am not positive  

Determine the slope of the line that contains the points (-3, -5) and (0,10)

Answers

the slope is 5
equation is y=5x+10


The underground ride is 861 mater long, what isthis number rounded to the nearest 100?

Answers

the underground ride is 861 mater long, what isthis number rounded to the nearest 100?

Answer:

861 ≈ 900

Answer:

900

Step-by-step explanation:

Since you are doing it to the nearest 100, you look at the ten's place.

If the number is higher then 5, you round up

If its lower, you round it to the digit already in the hundreds place.

In the question, the digit is 6, which means it will be rounded up

so instead of 800, it would be 900

Hope this helped :D


3/4 of what equals 75

Answers

So, you need to know your vocabulary. "Of" means multiply. So you don't know the "what" part, so put a variable. For the variable, we can put x. Then "equals" means the = sign. So, it would look like this: 3/4x=75. Now you solve x. Divide 4 on both sides and you get 3x=300. Now divide 3 on both sides and you get: x=100
So that means x (or "what") would equal 100.
Sources: my brain
I hope this helps. :-)

100 
75 times 1.333333333333333 equals 100