A bag contains 2 white marbles and 7 purple marbles. Two marbles are drawn at random. One marble is drawn and not replaced. Then a second marble is drawn. What is the probability of selecting a purple marble and then a white marble? What is the probability of selecting two white marbles? Is there a greater chance of selecting two white marbles in a row or two purple marbles in a row? Show your work.

Answers

Answer 1
Answer: 1. The probability of selecting a purple marble and then a white marble:
P ( P + W ) = 7/9  * 2/8 = 7/36
2. The probability of selecting two white marbles:
P( W + W ) = 2/9 * 1/8 = 1/36
3. P ( P +P ) =  7/9  * 6/8 = 21/36 = 7/12
The probability of selecting 2 purple marbles in a row is much greater than selecting two white marbles. 
Answer 2
Answer:

The probability of selecting a purple marble and then a white marble is 0.19.

The probability of selecting two white marbles is 0.03.

The probability of picking two purple marbles is greater.

What are the probabilities?  

Probability is used to determine the likelihood that an event would occur.

The probability of selecting a purple marble and then a white marble = (number of purple marbles / total number of marbles) x (number of white marbles / total number of marbles- 1)

7/9 x 2/8 = 0.19

The probability of selecting two white marbles = (number of white marbles / total number of marbles) X (number of white marbles / total number of marbles- 1)

2/9 X 1/8 = 0.03

The probability of selecting two purple marbles = 7/9 x 6/8 = 0.58

To learn more about probability, please check: brainly.com/question/23722574

#SPJ5


Related Questions

Please help! The selected one is wrong
A sociologist conducts an experiment to see how watching a documentary on young men in gay relationships affects individual attitudes toward gay marriage. Both men and women are given a survey, but only those in the experimental group watch the video before answering the survey questions. Identify the dependent variables in this experiment.\
Given: ∠A and ∠B are complementary angles. m∠A=3x+105 ; m∠B=−6x−39 Prove: m∠B=9° Drag and drop reasons into the boxes to correctly complete the proof. Statement Reason ∠A and ∠B are complementary angles. Given m∠A=3x+105 ; m∠B=−6x−39 Given m∠A+m∠B=90° Definition of complementary angles 3x+105−6x−39=90 Substitution Property of Equality −3x+105−39=90 Simplify. −3x+66=90 Simplify. −3x=24  x=−8  m∠B=−6(−8)−39  m∠B=48−39 Simplify. m∠B=9°
Amira is told there is a trick to finding the slope within an equation in standard form, Ax+By=C. She is told she can rewrite this equation in slope-intercept form, y=mx+b, to find the pattern. She correctly rewrites the equation 7x+9y=14 in slope-intercept form as y=− 7/9x +14/9. Which answer explains the pattern for how to find the slope using an equation in standard form?A. In slope-intercept form, the slope is 14/9. These values are C and A, but with the opposite sign, so the slope of the line from the equation in standard form is − C/A. B. In slope-intercept form, the slope is − 7/9. These values are A and B, but with the opposite sign, so the slope of the line from the equation in standard form is − A/B. C. In slope-intercept form, the slope is 14/9. These values are C and B, but with the opposite sign, so the slope of the line from the equation in standard form is − C/B. D. In slope-intercept form, the slope is − 7/9. These values are A and B, but with the opposite sign, so the slope of the line from the equation in standard form is − B/A.
donna wants to make trail mix made up of almonds walnuts and raisins she wants to mix one part almonds two parts walnuts and three parts raisins. almonds cost 12 per pound walnuts cost 9 dollars per pound and raisins cost 5 dollars per pound. donna has 15 dollars to soend on the trail mix determine how mant pounds of.trail mix she can make

Find solution and show work for (3.4^17)^4

Answers

Answer:  3.4^68

Work Shown:

(3.4^17)^4

3.4^(17*4)

3.4^68

The general rule is (a^b)^c = a^(b*c)

Angela scored 15 points less than twice the lowest score on a math test. If her score was95, what was the lowest score on the test?

Answers

Answer:

55

Step-by-step explanation:

To find the lowest score on the math test, we can set up an equation based on the information given.  

Let's denote the lowest score as "x".  

According to the information given, Angela scored 15 points less than twice the lowest score.  

Twice the lowest score is 2x, and Angela's score is 15 points less than that, so her score can be represented as 2x - 15.  

Given that Angela's score is 95, we can set up the equation:  2x - 15 = 95  

To solve for x, we can add 15 to both sides of the equation:  2x - 15 + 15 = 95 + 15  

Simplifying, we have:  2x = 110  

Finally, we can divide both sides of the equation by 2 to isolate x:  2x/2 = 110/2  

Simplifying further, we get:  x = 55  

Therefore, the lowest score on the math test was 55.

If the function G(x) = (x - 8)2 + 6 has the same shape as F(x) = x2 + 6, how far to the right of F(x) is G(x) shifted?

Answers

G(x) = (x - 8)^2 + 6\ \ \ and\ \ \ F(x) = x^2 + 6\n\nAns.\ G(x)\ is\ shifted\ 8\ units\ right\ to\ the\ F(x)

Simultaneous Equations
2x+4y=22
2x+2y=15

Answers

Answer:

x = 4

y = (7)/(2)

Step-by-step explanation:

Ummmm

I'm not sure if this is corrrect but this is what I got

So first you solve 2x+4y=22 to find x

and you get x = -2y+11

Then you have to subtitute -2y+11 for x in 2x+2y=15

which you then get y= (7)/(2)

After you have to subttitute y= (7)/(2)  for y in x = -2y+11

which you get as x=4

Finally you get the answer as:

x = 4

y = (7)/(2)

At the supermarket, rick finds that 6 pounds of raisins cost $12. what is the price per pound of raisins?

Answers

The price is $2 per pound
one pound of raisins would be $2 
1 lb : ?
x6     x6
6lb : $12  
x times 6 is 12, so it is 2
2 dollars a pound.

What is the missing number that needs to be filled in below
3- (blank)=11

Answers

3 - (-8) = 11 is the answer (-8) is the answer for blank