NEED HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIESTA plane flies at 350 mph in the direction N 40° E with a wind blowing at 40 mph in the direction S 70° E. What is the plane’s drift angle?

5.89°
6.38°
45.89°
46.38°

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:I know it's not C

Step-by-step explanation:


Related Questions

The area of a rectangle is 1,035 square centimeters if the lengthy of the rectangle is 3 centimeters what is the width of the rectangle
You decide to put $100 in a savings account to save for a $3,000 down payment on a new car. If the account has an interest rate of 2% per year and is compounded monthly, how long does it take you to earn $3,000 without depositing any additional funds? a. 170.202 years b. 14.3129 years c. 171.755 years d. 168.354 years
The weights for a population of North American raccoons have a bell-shaped frequency curve with a mean of about 12 pounds and a standard deviation of about 2.5 pounds. About 95% of the weights for individual raccoons in this population fall between what two values?
A pyramid has a square base with sides 8" and a slant height of 5". Total Area =
Jina reads 30 chapters of a book in 6 hours. What is her rate in chapters per hour?

At a cost of $2.50 per square yard, what would be the price of carpeting a rectangular floor, 18 ft x 24 ft?

Answers

Answer is: $120

(18ft x 24ft) = 432 square feet

1 yard = 3 feet
1 square yard =
(1yd * 1yd) =(3ft * 3ft) = 9 square feet

(432 ft^2)/(9 ft^2 per yard) = 48 square yards

(48 square yards)*($2.50 per yard) = $120


HELP PLZZZZZ ASAP ASAP I NEED HELPP!!!!!!!which set of ordered pairs represents a function?

A {(-2,5), (6,9), (8,-4), (8,7)}
B{(-1,4),(-5,-2), (6,1),(-2,-2)}
C {(-5, -6),(-5,3), (-7, -8),(-1, -9)}
D{(-8,-4),(-8,-5),(-6, -1), (3,6)}​

Answers

Answer:

Only set B

Step-by-step explanation:

Look for pairs (x, y) in the set, where the x value is NOT repeated connecting it with a different y value. The only one like that is set B.

All other sets have repeated x values in their pairs: (8, -4), (8, 7)

(-5,-6) (-5, 3)

and (-8,-4) (-8,-5)

Answer:

b

Step-by-step explanation:

the answer is pemdas math

donna wants to make trail mix made up of almonds walnuts and raisins she wants to mix one part almonds two parts walnuts and three parts raisins. almonds cost 12 per pound walnuts cost 9 dollars per pound and raisins cost 5 dollars per pound. donna has 15 dollars to soend on the trail mix determine how mant pounds of.trail mix she can make

Answers

1 part almond
2 parts walnut
3 parts raisins
6 parts in all.

almond = 12 per pound
walnuts = 9 per pound
raisins = 5 per pound

1/6 * 12 = 2
2/6 *   9 = 3
3/6 *   5 = 2.5
total         7.5

15/7.5 = 2 

almond: 2 * 2 = 4 ⇒ 4/12 = 1/3 pounds of almonds
walnut:   3 * 2 = 6 ⇒ 6/9 = 2/3 pounds of walnuts
raisins: 2.5 * 2 = 5 ⇒ 5/5 = 1 pound of raisins

1/3 + 2/3 + 1 ⇒ 1/3 + 2/3 + (1 *3/3) = 1/3 + 2/3 + 3/3 = 6/3 = 2 pounds of trail mix.

Solve for x.



−2/5x −3/4x =−99/10 =−99/10 + 1/2x

Answers

 -2/5x-9<9/10 One solution was found :                   x > -99/4

Rearrange:

Rearrange the equation by subtracting what is to the right of the greater than sign from both sides of the inequality :

                     -2/5*x-9-(9/10)<0 

Answer:

 x > -99/4

Step-by-step explanation:

PLS HELP ASAP
((attachment))

Answers

The answer is A.80.3
equation to use is C=cos^-1 [a^2+B^2+-2^2 /2ab
A=21
B=33
C=36
21^2+33^2-36^2
21^2=441
33^2=1089
36^2=1296
441+1089=1530
1530-1296=234
234/2=117
cos^-1*117=80.28
rounded gives you 80.3, hope this helps :D
doing the math i got 82.3 but please check  in with someone else

A circle has its center at the center of a square with 12-inch sides. Using 3.14 for pi, find the area of the square not covered by the circle, then write a ratio of the circle?s circumference to the perimeter of the square.

Answers

The area of the square notinside the circle is 30.96 in².

What is a circle?

A circle is a two-dimensional figure with a radius and circumference of 2πr.

The area of a circle is πr².

We have,

Square:

Side = 12 in

Area = 12²

Area = 12 x 12 = 144 in²

Circle:

Since the circle is inside the square.

Radius = 12/2 = 6 in

Area = πr² = 3.14 x 6 x 6 = 113.04 in²

Now,

The area of the square not inside the circle.

= Area of the square - Area of the circle

= 144 - 113.04

= 30.96 in²

Thus,

The area of the square notinside the circle is 30.96 in².

Learn more about circle here:

brainly.com/question/11833983

#SPJ2

So first, find the area of the square. 12x12= 144inches^2
Then find the area of the circle. To do this we use pi x r^2. The radius of the circle is 6 inches. Pi x 6^2 = 113.04inches^2.
144 - 113.04 = 30.6, so your answer is 30.6 inches^2

The circles circumference is worked out by using pi x d. The diameter is 12 inches, so 3.14x12 = 37.68 inches.
The squares perimeter is 12 x 4 = 48 inches.
If you round up the circumference of the circle to the nearest integer, you get 38 inches. The ratio would therefore be, 38:48, which can be rounded down to 19:24 :)