Answer:
A. Total grinding minutes required = 28,600 minutes
B.
Of the 4, product D offers the highest profitability per grinding minute.
A. $40,020 divided by 7,830 minutes = $5.11 per grinding minute
B. $62,640 divided by 9,860 minutes = $6.35 per grinding minute
C. $27,930 divided by 6,080 minutes = $4.60 per grinding minute
D. $32,760 divided by 4,830/minutes = $6.70 per grinding minute
Explanation:
Bruce corporation
A.
Step 1 identify Grinding minutes per unit of product
A = 2.70
B = 3.40
C = 3.20
D = 2.30
Step 2. Identify Production units through monthly demand units
A = 2,900
B = 2,900
C = 1,900
D = 2,100
Step 3. Determine total grinding units required to fulfill demand.
A = 2,900 x 2.70 = 7,830
B = 2,900 x 3.40 = 9,860
C = 1,900 x 3.20 = 6,080
D = 2,100 x 2.30 = 4,830
Total grinding minutes required = 28,600
B.
Product profitability
Step 1. Determine product cost
Differentiate the product Costs and variable selling costs per unit from the unit selling prices.
A = 75.00 - 60.10 - 1.1 = 13.80
B = 92.40 - 70.70 - 0.1 = 21.60
C = 86.30 - 69.40 - 2.20 = 14.70
D = 103.10 - 87.00 - 0.50 = 15.60
Step 2. Multiply the profitability per unit with volume demanded to determine absolute value of profits made
A = 2,900 x 13.80 = $40,020
B = 2,900 x 21.60 = $62,640
C = 1,900 x 14.70 = $27,930
D = 2,100 x 15.60 = $32,760
Total profit = $163,350.
Step 3./determine the profit per grinding minute. To evaluate which product makes best use of the grinding machine
A. $40,020 divided by 7,830 minutes = $5.11 per grinding minute
B. $62,640 divided by 9,860 minutes = $6/35 per grinding minute
C. $27,930 divided by 6,080 minutes = $4.60 per grinding minute
D. $32,760 divided by 4,830/minutes = $6.7 per grinding minute
Answer:
Cost of Units Transferred Out: $7,548
Explanation:
Cost Units
Beginning Work in Process (WIP): $2,990 1,100
Production Started during August 800
Production Completed in August 1,700 *
Cost added to during August $5,000
Ending WIP August: 200 (50%)
*Completed: Beginning WIP Units + Started Units - Ending WIP Units = 1,100 + 800 - 200 = 1,700
Costs of the Units: Cost of beginning WIP Units + Cost Added during the Period
Cost of the Units: $2,990 + $5,000 = $7,990
Equivalent Units of Production (EUP): Completed Units + Ending WIP Units
EUP: 1,700 Units + 200 Units x 50% = 1,800 Units
Cost per Equivalent Unit: Cost of Units / EUP
Cost per EUP: $7,990 / 1,800 = $4.44
Cost of Units Transferred Out: Cost per EUP x Units Transferred Out
Cost per Units Transferred Out: $4.44 x 1,700 = $7,548
A.
The bulk of Airline A's profits came from other income which included the sale of some of its fleet.
B.
In anticipation of increased demand, Airline A has set aside funds for buying medium sized jets for short-haul routes.
C.
A look at the stock price and the balance sheet of Airline A reveals that the company's stock is trading below its book value.
D.
Airline A plans to reduce flights to sectors where the traffic volume is low.
E.
The company's cost per passenger mile traveled is different from a typical cost per mile traveled in the commuter rail industry.
Answer:
A) The bulk of Airline A's profits came from other income which included the sale of some of its fleet.
Explanation:
Investment in favor of Airline A would severely be hindered if it is found out that the bulk of Airline A's profits came from other income which included the sale of some of its fleet.
This is because it would mean that Airline A is unable to keep up with its costs and thus is divesting its operations. Divesting is never a good sign for a firm looking to gain advantage in the future. Furthermore this explains why there was a sudden shift from loss making in the previous years to profits in the current year. A detailed inspection would be needed to eliminate uncertainty and as such any investment decisions in favor of airline A would not be justified.
Option B, C and D is efficient management and would make Airline A more lucrative for investment as it would mean management is eagerly looking to cut inefficient operations.
Option E would require more information to weaken the argument.
Hope that helps.
II The corporation's capitalization will decrease
III The market value of the common stock will increase
IV The market value of the common stock will decrease
Answer:
II and III
Explanation:
The best answer is ii and iii. If a corporation repurchases its debt, then its capitalization will decrease. Corporations repurchase debt to refinance at smaller interest rates so as to To increase the market value of the corporation's common stock. If corporation has less debt, the common stock would have more value and to reduce the corporation's earnings fluctuation's due to cyclical conditions. Corporate sales fall because of cyclical conditions, but fixed interest charges do not. This causes earnings for common shareholders to reduce in period of falling sales. To reduce this possibility, a corporation can repurchase its debt.
Answer: -$7,700
Explanation:
The Free Cash Flow is the amount of after tax income that a company has that can go to both its shareholders and debt holders.
When using cash from operating activities, taxes have already been accounted for so it is calculated as:
= Net cash provided by operating activities - Capital expenditure - Cash Dividends
= 118,800 - 96,300 - 30,200
= -$7,700
Answer:
The cash is increased by $115,000 during the month of October.
Explanation:
The computation of net effect of cash is shown below:
= Net income - increased in receivables - decrease in payable + depreciation expense
= $120,000 - $35,000 - $25,000 + $55,000
= $115,000
The increase in receivable should be deducted as the outflow of cash is there, which decrease the cash balance so we deduct it
The decrease in account payable reflect that the company has paid the amount which ultimately reduce the cash balance, hence it is deducted in the computation part
Depreciation expense is added in the cash balance because it is a non cash expense.
Thus, the amount is in positive number which reflects increase in cash
Hence, the cash is increased by $115,000 during the month of October.