This expression represents Ethan's Total cost after using the coupon cost after using the coupon would be:4m - 2
Ethan buys 4 packs of muffins. He uses a coupon and saves $2 off the total.
Let's find out which expression represents his total cost.
Step 1: Determine the cost of one pack of Muffins
To determine the cost of one pack of muffins, we need to use algebra.
Let m be the cost of one pack of muffins. If Ethan buys 4 packs of muffins, then his total cost before using the coupon would be 4m.
Step 2: Use the coupon to calculate the total Cost Now let's use the coupon to calculate Ethan's total cost.
We know that he saved $2 off the total.
Therefore, his total cost after using the coupon would be:4m - 2
This expression represents Ethan's total cost after using the coupon. Therefore, the correct answer is option B: 4m - 2.
For more questions on Total.
#SPJ8
Answer:
4
Step-by-step explanation:
First we need to find the total area of the garden so we can see how many bags she will need. The area of a rectangle is its length multiplied by its width, so the area of her garden is 12 (the length) x 10 (the width). 12 x 10 = 120 square feet. If each bag covers 30 square feet, then she will need 120/30 = 4.
4 bags of fertilizer to cover the 120 square feet of the garden area.
Hope this helped!
Answer:
First multiply each brackets
90-60
30
Step-by-step explanation:
Answer:
9 x 3= 27 and 30 + 30= 60.. so 60- 27= 33, but if you want to do 27- 30.. it would be -33.
Step-by-step explanation:
Hope that answers your question!
MoveLine
UndoRedoReset
here (I need 20 characters in order to send this so don't mind this text)
Answer:
oki so the picture is down below and this is for K12 just a heads up and the points are (0,6) and (0,4)
Step-by-step explanation:
The average value of the function is .
The average value of the function is given as,
Given function is,
Substitute values in above relation.
The values of x in the interval for which the function equals its average value is,
Learn more about the average value of function here:
Answer with Step-by-step explanation:
We are given that
]
Average value of the function is given gy
Using the formula
Answer:
46.3 hours of work to break even.
$1036.8 per month (4 weeks)
Step-by-step explanation:
First let's find how much Susan earns per hour.
She earns $0.004 per word, and she does 90 words per minute, so she will earn per minute:
0.004 * 90 = $0.36
Then, per hour, she will earn:
0.36 * 60 = $21.6
Now, to find how many hours she needs to work to earn $1000, we just need to divide this value by the amount she earns per hour:
1000 / 21.6 = 46.3 hours.
She works 4 hours a day and 3 days a week, so she works 4*3 = 12 hours a week.
If a month has 4 weeks, she will work 12*4 = 48 hours a month, so she will earn:
48 * 21.6 = $1036.8
Answer:
46.3 hours of work to break even.
$1036.8 per month (4 weeks)
Step-by-step explanation: