Answer:
there is no unit rate but hers an example of an unit rate using 5.76 NOT THE ANSWER
Step-by-step explanation:
Example: 64 ounces of water in a bottle that costs $5.76. To find the unit rate per ounce, divide the amount it costs ($5.76) by the number of ounces (64). $5.76 ÷ 64 ounces = $0.09 per ounce
Answer:
zero point zero zero one two five
Step-by-step explanation:
6 is rolled. Find the probability of tossing a
head and then rolling a number greater than 4.
The probability of tossing a head and then rolling a number greater than 4 is 1/6. The probability says the number of possible outcomes from the total outcomes of an event.
The probability is defined as the ratio of the count of the favorable outcomes to the total count of the outcomes of the sample.
P(A) = n(A)/n(S) where A is n event, n(S) is the total count of the sample, and n(A) is the count of favorable outcomes.
The given events are tossing a coin and rolling a dice.
The favorable outcomes for these events are given as tossing a head and rolling a number greater than 4.
Calculating the probability of tossing a coin:
The total outcomes of the event are 2 (head and tail)
The favorable outcome = 1 (only head)
So, the probability of tossing a head = 1/2
Calculating the probability of rolling a dice:
The total outcomes of the event are 6 ( a dice has 6 faces with a number on each face (1 to 6))
So, there are only two numbers that are greater than 4 (5, 6)
The favorable outcomes = 2
So, the probability of rolling a numbergreater than 4 = 2/6 =1/3
Calculating the probability of two events at the same time:
To get this probability- multiply both the probabilities.
⇒ 1/2 × 1/3 =1/6
Therefore, the required probability is 1/6.
Learn more about probabilities here:
#SPJ2
He would pay $30 for the shoes, and $70 for the jacket.
So, in total 106.
Hello,
Please, see the attached graph.
Thanks.
Answer: :)
Step by Step: :)
I need help fast!
Answer:
15.3
Step-by-step explanation:
im not 100 percent sure if this is correct but i used a calculator so...