Answer:
$33,600
Explanation:
The computation is shown below:
But first we have to determined the following things
Depreciation rate
= 1 ÷ useful life
= 1 ÷ 10
= 0.1
It is double-declining so the rate is also double i.e. 0.20
Now in the first year, the depreciation expense is
= $40,000 × 0.20
= $8,000
Now in the second year, the depreciation is
= ($40,000 - $8,000) × 0.20
= $25,600
So, the accumulated depreciation at the end of 2019 is
= $8,000 + $25,600
= $33,600
Here the residual value is not relevant. hence, ignored it
(a) In the short run, assume that capital is fixed at K = 4. What is the production function for the firm (quantity as a function of labor only)? What are the average and marginal products of labor? Draw APL and MPL on one graph.
(b) What is the marginal rate of technical substitution for this technology?
(c) Are the returns to scale of this production function increasing, decreasing or constant? Explain.
Answer:
ANSWER IS BELOW :)
Explanation:
Tbh im not sure, but I think its 10(5)+65
Answer:
Option A is the right answer.
Explanation:
Bonds seems to be debt security during which the lender is obliged to pay compensation at regular time intervals as well as pay the money back the balance of the shareholder at intellectual ability.
So that alternative A would be the appropriate choice.
Bonds are like IOUS with a promise to repay the amount borrowed, with interest, on a certain date. Thus, option A is correct.
Bonds appear to be a type of financial instrument where the lender is required to provide periodical payments of compensation as well as to reimburse the shareholder for their remaining amount at the investor's intellectual discretion.
An Iou-like financial obligation is a bond. By purchasing corporate bonds, investors are making a loan to the corporation issuing the connection. Bonds usually provide investors with a fixed rate of interest that is paid over a specified period of time at periodic times. In general, bonds are a less risky investment. Therefore, option A is correct.
Learn more about Bonds, here:
#SPJ6
Answer:
2.64%
Explanation:
A = P(1 + r)^n
A = $12,000
P = $10,000
n = 7 years
12,000 = 10,000(1 + r)^7
(1 + r)^7 = 12,000/10,000 = 1.2
(1 + r)^7 = 1.2
1 + r = (1.2)^1/7
I + r = 1.0264
r = 1.0264 - 1 = 0.0264
r = 0.0264 × 100 = 2.64%
Answer:
Harper investment 160,000
building over fair value 16,000
royalty over fair value 34,000
cash 200,000
----
2017 entries:
loss on Harper Investment 32,000
Harper investment 32,000
---
Cash 4,000
Harper investment 4,000
----
Unrealized gain 2,000
Harper Investment 2,000
---
royalty over fair value 1,700
bulding over fair value 1,600
harper investment 3,300
---
2018 entries:
Harper Investment 16,000
Gain on Harper Investent 16,000
----
Cash 4800
Harper investment 4800
----
Unrealized gain 1,600
Harper Investment 1,600
---
royalty over fair value 1,700
bulding over fair value 1,600
harper investment 3,300
Explanation:
400,000 x 40% = 160,000
40,000 increase infair value of building x 40% = 16,000
royalty 85,000 x 40% = 34,000
total equity value 200,000
payment of 200,000
no goodwill.
amortization:
building: 16,000 / 10 = 1,600
royalty: 34,000 / 20 = 1,700
2017
loss: 60,000 x 40% = (32,000)
dividends 10,000 x 40% = (4,000)
unrealized gain: it kept 15,000/90,000 = 0.1667 = 16.67%
90,000 - 30,000 = 30,000 gain x 16.67% = 5,000 unrealized gain
5,000 x 40% = 2,000
2018
income 40,000 x 40% = 16,000
dividends 12,000 x 40% = (4,800)
unrealized gain kept 30%
80,000 - 50,000 = 30,000 x 30% = 9,000
the company has 40% so 9,000 x 40% = 3,600 unrealized
as we recognize 2,000 before we adjust for the difference of 1,600
Answer:
FINANCING LEASE.
trailer 600,000 debit
lease liability 479,825 credit
cash 120,175 credit
--to record Jan 1st entry--
interest expense 38,386 debit
lease liability 81,789 credit
cash 120,175 credit
--to record Dec 31st entry--
Explanation:
The lease is for more than half of the asset useful life. Also, it has a present value equal to the fair value of the trailer. Also, ownership is acquired at the end of the lease life.
To build the schedule we calculate the interest on the principal
then, we subtract that from the installment to get the principal amortization and solve for the remaining at year-end
we repeat this procedure during the life of the lease.
Jan 1st, 2021
the journal entries will recognize the lease liability, the cash from the first payment, and the trailers received
Dec 31st, 2021
Here we must recognize the interest expense as well as the decrease in the lease liability.
Answer:
$35,720
Explanation:
The computation of the total bonus for the existing partners is shown below;
Total capital is
= $210,000 + $123,000 +$86,000
= $419,000
Now
Share of new partner
= $419,000 × 12%
= $50,280
But the actual amount that needs to pay is $86,000
So, the bonus would be
= $86,000 - $50,280
= $35,720
Hence, the total bonus for the existing partners is $35,720