What is 6 3/4 of 7,600.00

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

6 3/4 = 27/4

7600 * 27/4 =  205200/4

51300


Related Questions

HIJK is definitely a parallelogram? True or False.
The distance travelled by Ben and Tim is in the ratio 3 : 4. The distance travelled by Ben is 18 miles. Find the distance travelled by Tim.
Marc is looking at the plans for his new garage. the length of the garage is 8 metres. the scale on the drawing is 1:50. what will the length of the garage be on the drawing?
Given the functions k(x) = 5x − 8 and p(x) = x − 4, solve k[p(x)] and select the correct answer below.a. k[p(x)] = 5x − 12b. k[p(x)] = 5x − 28c. k[p(x)] = 5x2 − 12d. k[p(x)] = 5x2 − 28
John and 2 friends are going out for pizza for lunch. They split one pizza and 3 large drinks. The pizza cost $12.50. They spend a total of $16.85. Write an equation to represent the problem. Find the cost of one large drink.

Vista company inc. Had a beginning inventory of 100 units of product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were. Determine the cost of goods available for sale

Answers

Average cost = $16,800 / 1,700 units = $9.94/unit

Cost of goods sold = 1,500 units * $9.94/unit = $14,890

Ending inventory = 1,700 units - 1,500 units

The cost of goods available for sale is calculated as follows:

(a) Determine the cost of goods available for sale.

Beginning inventory = 100 units * $8/unit = $800

Purchases:

February 20 = 600 units * $9/unit = $5,400

May 5 = 500 units * $10/unit = $5,000

August 12 = 400 units * $11/unit = $4,400

December 8 = 100 units * $12/unit = $1,200

Total cost of goods available for sale = $800 + $5,400 + $5,000 + $4,400 + $1,200 = $16,800

(b) Determine the ending inventory and the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average-cost). Prove the accuracy of the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods. (Round average unit cost to three decimal places.)

FIFO

Under the FIFO method, the first units in are the first units sold. So, the ending inventory will consist of the latest units purchased.

The cost of goods sold is calculated as follows:

Units sold = 1,500 units

Beginning inventory = 100 units

Purchases:

February 20 = 600 units

May 5 = 500 units

August 12 = 400 units

December 8 = 100 units

The ending inventory will consist of the 100 units from December 8, the 400 units from August 12, and the 100 units from May 5.

Cost of goods sold = $5,400 + $5,000 + $1,200 = $11,600

Ending inventory = $100 + $400 + $100 = $600

To prove the accuracy of the cost of goods sold under the FIFO method, we can add up the cost of the beginning inventory and the purchases, and subtract the cost of the ending inventory. This should equal the cost of goods sold.

$800 + $5,400 + $5,000 + $4,400 - $600 = $11,600

LIFO

Under the LIFO method, the last units in are the first units sold. So, the ending inventory will consist of the earliest units purchased.

The cost of goods sold is calculated as follows:

Units sold = 1,500 units

Beginning inventory = 100 units

Purchases:

February 20 = 600 units

May 5 = 500 units

August 12 = 400 units

December 8 = 100 units

The ending inventory will consist of the 100 units from the beginning inventory and the 600 units from February 20.

Cost of goods sold = $5,000 + $4,400 + $1,200 = $10,600

Ending inventory = $800 + $100 = $900

To prove the accuracy of the cost of goods sold under the LIFO method, we can add up the cost of the beginning inventory and the purchases, and subtract the cost of the ending inventory. This should equal the cost of goods sold.

$800 + $5,400 + $5,000 + $4,400 - $900 = $10,600

Average-cost

Under the average-cost method, the cost of all units available for sale is averaged, and this average cost is used to determine the cost of goods sold and ending inventory.

Average cost = $16,800 / 1,700 units = $9.94/unit

Cost of goods sold = 1,500 units * $9.94/unit = $14,890

Ending inventory = 1,700 units - 1,500 units

Read more about ending inventory here:

brainly.com/question/24868116
#SPJ4

The Complete Question

Vista Company Inc. had a beginning inventory of 100 units of Product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were:

Feb. 20  600 units at $9

Aug. 12 400 units at $11

May 5  500 units at $10

Dec. 8  100 units at $12

Vista Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units.

Instructions

(a) Determine the cost of goods available for sale.

(b) Determine the ending inventory and the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average-cost). Prove the accuracy of the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods. (Round average unit cost to three decimal places.)

a) The cost of goods available for sale is $16,800.

b) The calculated values for the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods match the values obtained using the formulas, proving their accuracy.

(a) Beginning Inventory:

100 units at $8 per unit = $800

Purchases:

Feb. 20:

600 units at $9 per unit

= $5,400

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 400 units at $11 per unit

= $4,400

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Total Cost of Goods Available for Sale

= $800 + $5,400 + $5,000 + $4,400 + $1,200

= $16,800

Therefore, the cost of goods is $16,800.

(b) Given the sales of 1,500 units,

FIFO (First-In, First-Out):

The ending inventory consists of the most recent purchases.

Ending Inventory (FIFO):

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Cost of Goods Sold (FIFO):

Beginning Inventory: 100 units at $8 per unit = $800

Feb. 20: 600 units at $9 per unit

= $5,400

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 200 units at $11 per unit

= $2,200

Total Cost of Goods Sold (FIFO):

$800 + $5,400 + $5,000 + $2,200

= $13,400

LIFO (Last-In, First-Out):

Ending Inventory (LIFO):

Beginning Inventory: 100 units at $8 per unit = $800

Feb. 20: 400 units at $9 per unit = $3,600

Cost of Goods Sold (LIFO):

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 400 units at $11 per unit

= $4,400

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Total Cost of Goods Sold (LIFO):

= $5,000 + $4,400 + $1,200

= $10,600

Average-Cost:

Total Cost of Goods Available for Sale: $16,800

Total Units Available for Sale:

Beginning Inventory: 100 units

Feb. 20: 600 units

May 5: 500 units

Aug. 12: 400 units

Dec. 8: 100 units

Total Units Available for Sale:

= 100 + 600 + 500 + 400 + 100

= 1,700 units

Average Unit Cost:

= Total Cost of Goods Available for Sale / Total Units Available for Sale

= $16,800 / 1,700 units

= $9.882 per unit

Ending Inventory:

Remaining Units: 1,700 units - 1,500 units (sold)

= 200 units

Ending Inventory = Remaining Units x Average Unit Cost

= 200 units x $9.882

= $1,976.40

Cost of Goods Sold (Average-Cost):

Total Cost of Goods Available for Sale - Ending Inventory

$16,800 - $1,976.40 ≈ $14,823.60

Therefore, under the average-cost method:

Ending Inventory ≈ $1,976.40

Cost of Goods Sold ≈ $14,823.60

Compare the calculated values with the cost of goods sold formulas.

FIFO Cost of Goods Sold:

Beginning Inventory: 100 units at $8 per unit

= $800

Feb. 20: 600 units at $9 per unit

= $5,400

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 200 units at $11 per unit

= $2,200

Total Cost of Goods Sold (FIFO):

= $800 + $5,400 + $5,000 + $2,200

= $13,400

LIFO Cost of Goods Sold:

May 5: 500 units at $10 per unit

= $5,000

Aug. 12: 400 units at $11 per unit

= $4,400

Dec. 8: 100 units at $12 per unit

= $1,200

Total Cost of Goods Sold (LIFO):

= $5,000 + $4,400 + $1,200

= $10,600

The match the values obtained using the formulas, proving their accuracy.

Learn more about average cost here:

brainly.com/question/29306232

#SPJ6

The question attached here seems to be incomplete, the complete question is:

Vista Company Inc. had a beginning inventory of 100 units of Product RST at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were:

Feb. 20  600 units at $9

Aug. 12 400 units at $11

May 5  500 units at $10

Dec. 8  100 units at $12

Vista Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units.

Instructions

(a) Determine the cost of goods available for sale.

(b) Determine the ending inventory and the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average-cost). Prove the accuracy of the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods. (Round average unit cost to three decimal places.)

PLEASE HELP ! ALGABRA 1

Answers

Answer: No solutions (C)

Explanation: The two lines have the same slope but different Y intercept this means they will increase/decrease at the same rate but since they start at different locations on a graph, they will never touch making it parallel

Tania is going to make soup. She combines 225 grams of water with 300 grams of condensed soup. Tania then adds 50 grams of celery and 10 grams of carrots. How much soup does Tania have before she warms it on the stove?

Answers

Answer:

375 grams of soup sir I hope this helps

Final answer:

Tania has a total of 585 grams of soup before she warms it on the stove. This is found by adding the weight of all the ingredients she used: water (225g), condensed soup (300g), celery(50g), and carrots(10g).

Explanation:

The subject of this question is about adding quantities, which falls under Mathematics. Tania combines multiple ingredients to make soup. She uses 225 grams of water, 300 grams of condensed soup, 50 grams of celery and 10 grams of carrots. To find out the total amount of soup she has before warming it up, you simply need to add up all these amounts. So, 225g (water) + 300g (condensed soup) + 50g (celery) + 10g (carrots) = 585 grams. Therefore, Tania has 585 grams of soup before she warms it up on the stove.

Learn more about Adding Quantities here:

brainly.com/question/14903278

#SPJ2

Choose the correct answer. The measure of space inside a three-dimensional form is defined as its _______________.A) equation

B) proportion

C) integer

D) volume

Answers

D volume...hope that helps

Solve 2(x−5)^1/3=−16

Answers

Answer:

x = − 19

Hope it helps

Please mark me as the brainliest

Thank you

Need help with problem can you help 5x+3y=22 y=2x

Answers

if y = 2x, let's replace it on  5x+3y=22

5x+3*(2x)=22

5x+6x=22

11x=22

\boxed{\boxed{x=2}}

Therefore

y=2x

y=2*2

\boxed{\boxed{y=4}}
5x+3y=22    y=2x
5x+3(2x)=22
5x+6x=22
11x=22
x=2

y=2(2)
y=4
x=2 y=4