Answer:
56
Step-by-step explanation:
i recommend using mathaway, type in "4,8,14"
Answer:
10 for $4.25 has a better value than 2 bunches of 5 for $2.25 each.
Step-by-step explanation:
3 oranges = $1.35
y × 3 = 1 × 1.35
3y = 1.35
3y ÷ 3 = 1.35 ÷ 3
y = $0.45
4 oranges = $1.80
y × 4 = 1 × 1.8
4y = 1.8
4y ÷ 4 = 1.8 ÷ 4
y = $0.45
5 oranges = $2.25
y × 5 = 1 × 2.25
5y = 2.25
5y ÷ 5 = 2.25 ÷ 5
y = $0.45
y × 1 = 0.45 × 10
y = $4.50
y × 10 = 1 × 4.25
10y = 4.25
10y ÷ 10 = 4.25 ÷ 10
y = 0.425
$0.425 ≈ $0.43