Answer:
The resultant vector is given by .
Explanation:
Let and , both measured in meters. The resultant vector is calculated by sum of components. That is:
(Eq. 1)
The resultant vector is given by .
b. 6.7106 kg at [(5.72 cm),(11.44 cm)]
c. 2.46181 kg at [(16.7024 cm),(0 cm)].
How far is the center of mass of the three particles from the origin? Answer in units of cm
The distance of the center of mass of the three particles from the origin is 6.1428 cm and 5.9316 cm.
Since
m1 = 3.77 kg (0, 0 )
m2 = 6.7106 kg ( 5.72 cm, 11.44 cm)
m3 = 2.46181 kg (16.7024 cm, 0 cm )
Now here we assume x and y be the coordinates with respect to the centre of mass.
So,
We know that
= 6.1428 cm
Now
= 5.9316 cm
Learn more about mass here: brainly.com/question/16876455
Answer:
Explanation:
m1 = 3.77 kg (0, 0 )
m2 = 6.7106 kg ( 5.72 cm, 11.44 cm)
m3 = 2.46181 kg (16.7024 cm, 0 cm )
Let x and y be the coordinates of centre of mass.
x = 6.1428 cm
y = 5.9316 cm
The simple machines can help make work easier by working quicker than the people and making other peoples jobs easier.
Explanation:
I hope this helped.
Answer:
ball clears the net
Explanation:
= initial speed of launch of the ball = 20 ms^{-1}
= angle of launch = 5 deg
Consider the motion of the ball along the horizontal direction
= initial velocity =
= time of travel
= horizontal displacement of the ball to reach the net = 7 m
Since there is no acceleration along the horizontal direction, we have
Eq-1
Consider the motion of the ball along the vertical direction
= initial velocity =
= time of travel
= Initial position of the ball at the time of launch = 2 m
= Final position of the ball at time "t"
= acceleration in down direction = - 9.8 ms⁻²
Along the vertical direction , position at any time is given as
Since Y > 1 m
hence the ball clears the net
(B) False
Answer:
(B) False
Explanation:
No, it is not possible to have thunder without lightning. Thunder is a direct result of lightning.
Answer:
0.158 A.
Explanation:
Mass of gold deposited = 3 x 10^-3 kg
= 3 g
Molar mass = 196 g/mol
Number of moles = 3/196
= 0.0153 mol.
Faraday's constant,
1 coloumb = 96500 C/mol
Quantity of charge, Q = 96500 * 0.0153
= 1477.04 C.
Remember,
Q = I * t
t = 2.59 hr
= 2.59 * 3600 s
= 9324 s
Current, I = 1477.04/9324
= 0.158 A.
0.158A
Using Faraday's first law of electrolysis which states that the mass(m) of a substance deposited or liberated at any electrode is directly proportional to the quantity of charge or electricity (Q) passed. i.e
m ∝ Q
m = Z Q
Where;
Z is the proportionality constant called electrochemical equivalent.
Faraday also observed that when 1 Faraday of electricity is equivalent to 96500C of charge.
Also,
Quantity of charge (Q), which is the product of current (I) passing through and the time taken (t) for the electrolysis, is given by;
Q = I x t; ----------------------(i)
With all of these in place, now let's go answer the question.
Since the gold ions carry one elementary unit of positive charge, now let's write the cathode-half reaction for gold (Au) as follows;
Au⁺ + e⁻ = Au ---------------------(ii)
From equation (ii) it can be deduced that when;
1 Faraday (96500C) of electricity is passed, 1 mole of Au forms ( = 197 grams of Au) [molar mass of Au = 197g]
Then, 3.00 x 10⁻³ kg (= 3 g of Au) will be formed by 3g x 96500C / 197g = 1469.5C
Therefore, the quantity of charge (Q) deposited is 1469.5C
Substitute this value (Q = 1469.5C) and time t = 2.59h (= 2.59 x 3600 s) into equation (i);
Q = I x t
1469.5 = I x 2.59 x 3600
1469.5 = I x 9324
Solve for I;
I = 1469.5 / 9324
I = 0.158A
Therefore, the current in the cell during that period is 0.158A
Note:
1 mole of gold atoms = 176g
i.e the molar mass of gold (Au) is 176g
Answer:
Option C is the correct answer.
Explanation:
Heat required to melt solid in to liquid is calculated using the formula
H = mL, where m is the mass and L is the latent heat of fusion.
Latent heat of fusion for water = 333.55 J/g
Mass of ice = 0.3 kg = 300 g
Heat required to convert 0.3 kilogram of ice at 0°C to water at the same temperature
H = mL = 300 x 333.55 = 100,375 J
Option C is the correct answer.