Help me on this word problem plz. So it is... It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. How many games can you bowl?

So you have to write the equation with a variable and then solve for that variable.

Answers

Answer 1
Answer:  2.50 + 2.25g = 9.25 First subtract 2.50 on both side 
-2.50               -2.50 
          2.25g = 6.75 
           2.25      2.25
                g = 3 You can bowl 3 games


Related Questions

Amanda is finding 11.2 divided by 14. This is what she got, 14 divided by 11.2 equals 8.0 What is her mistake and fix it. Whats her mistake?
41/x = 5/2what does x equal?
Please help on the odd numbers but don't do 7 or so if you want but there is no point
A cone has a radius of 8 inches and a height of 12 inches.What is the exact volume of the cone?
9. How many times did the temperature rise one degree per hour?A noneB 1 C 2D 3

Is(6, -8) a solution to the inequality 2x − y < 20 ?

Answers

20 is equal to 20 and not less. So, (6,-8) is not the solution to inequality 2x-y<20

Step-by-step explanation:

We need to find if (6, -8) a solution to the inequality 2x − y < 20 ?

putting x =6 and y = -8 in the given inequality

2x-y<20\n2(6)-(-8)<20\n12+8 < 20\n20 < 20(not\,\,true)

Since 20 is equal to 20 and not less. So, (6,-8) is not the solution to inequality 2x-y<20

Keywords: Inequality

Learn more about inequality at:

#learnwithBrainly

The weight of the giraffe is .8 the weight of the hippo the hippo weights 2.5 tons how much does the giraffe weight?

Answers

Answer: 2 tons

Step-by-step explanation:

2.5 tons equals 5000lbs

Divide lbs by .8

U get 4000 pounds or 2 tons

Answer:

2 tons

Step-by-step explanation:

0.8 x 2.5=

The histograms show the test results from two different tests in Mrs. Lofton's class. How many students are in Mrs. Lofton's class?

Answers

Answer:

There are 28 students in Mrs. Lofton's class.

Step-by-step explanation:

Counting the green bars that is test 1:

2+5+6+1=14

Counting the orange bars that is test 2:

2+3+5+4=14

The total students are = 14+14=28

Therefore, there are 28 students in Mrs. Lofton's class.

test 2=14
test 1=14
all togethere 28

The energy an object has due to its motion is called ?

Answers

Answer:

The energy an object has is due to it's Kinetic Energy.

Step-by-step explanation:

Final answer:

Kinetic energy is the energy an object possesses due to its motion. It is calculated using the formula K.E. = 0.5 * mass * velocity^2.

Explanation:

The energy an object has due to its motion is called kinetic energy.

Kinetic energy is defined as the energy an object possesses because of its motion. The amount of kinetic energy an object has depends on its mass and its velocity. The formula for calculating kinetic energy is K.E. = 0.5 * mass * velocity^2.

For example, if we have a soccer ball with a mass of 0.5 kg and it is moving at a velocity of 10 m/s, we can calculate its kinetic energy as follows:

  1. Calculate the velocity squared: 10^2 = 100.
  2. Multiply the velocity squared by half of the mass: 0.5 * 0.5 * 100 = 25 J.

Learn more about Kinetic energy here:

brainly.com/question/33783036

#SPJ6

Find the scale factor from A to B. Write the answer as a fraction(example: 5/6)

Answers

Answer:

The scale factor is 1.5, so 3/2

Step-by-step explanation:

We already know that the triangles are similar, so all we have to do is divide 12/8, 15/10, and/or 9/6. Then we get the answer 1.5. Although in a real world situation, this is fine. We need the fraction here, so look at the decimal. Notice it is .5 which is half. We also know that the number has a 1, which means one whole. Anyways, the .5 will make it easy to do a fraction with the denominator of 2 since you divide by two to get a half. Now we add our numerator which is 2 (from the 1) and + 1 (from the .5). Look we multiplied by two, two also happens to be our denominator, coincidence? I THINK NOT. Anyways, our final answer is 3/2 which is an enlargement.

Katie bought 4 sweaters that cost the same amout and 1 skirt that cost $20.the items she bought cost a total of $160 before tax was added.what was the cost of each sweater

Answers

The answer would be each sweater costed $35. 

Total= $160 
            -$20 (for the skirt)
          ______________
              =$140 divided by 4 for each sweater = $35