Answer:
1. expanded
2. effective workforce
Explanation:
The widespread acceptance that bacteria causes diseases helped lead to a public health movement in the late nineteenth and early twentieth centuries. This movement eventually brought sewers, clean drinking water, and garbage removal to all U.S. cities.
The public health movement in the United States in the late nineteenth and early twentieth centuries was like a technological advance to the country's production possibilities, since both EXPANDED the economy's productive capacity, the former by increasing the nation's EFFECTIVE WORKFORCE .
Answer:
Explanation:
The journal entry to record the note payable at discount
Cash A/c Dr $497,000
Discount on Note payable A/c Dr $12,000
To Note Payable A/c $509,000
(Being the note payable is recorded at discount)
Now we know that the discount is for 3 months but we have to calculated for 2 months only i.e from November 1 to December 31
So, the discount would be
= $12,000 × 2 months ÷ 3 months
= $8,000
And the journal entry is
Interest Expense A/c Dr $8,000
To Discount on Note payable A/c $8,000
(Being the interest expense is recorded)
Answer:
$24129.6
Explanation:
Calculation:
Equivalent units in ending work in process inventory for conversion = 33000+(12000*0.4) = 37800
Cost per equivalent unit (conversion) = 29000+161000/ (37800) = 5. 027
Total production cost of ending inventory = 24129.6
We calculate the equivalent units of production by adding the units transferred and completed, and the equivalent units in the ending inventory, so the equivalent units in ending work in process inventory for conversion becomes 37800.
Then we add the cost of beginning work-in-process for conversion and costs added during the production period for conversion and divide it by equivalent units in in ending work in process inventory for conversion.
After that, we get per unit cost which is then multiplied by the equivalent units in conversion to get total production costs.
Since, the all direct material costs are added in the beginning of the process,we don’t include in the other periods.
Answer:
A) Your own Contribution in 401(K) is $12,000.
B) Total Value of fund after one year = $21,000 × (1 + 12%)
= $23,520.
Explanation:
A) Total Annual Income = $120,000
Contribution in 401(K) = 10% of income
= $120,000 × 10%
= $12,000
your own Contribution in 401(K) is $12,000.
Employee contribution after tax = $12,000 × (1 31%)
= $8,280
Contribution of employer = $12,000 × 75%
= $9,000
Total Contribution = $12,000 + $9,000
= $21,000
Total Contribution in one year is $12,000.
Yield on fund = 12%
Total Value of fund after one year = $21,000 × (1 + 12%)
= $23,520.
after tax return = ($23,520 -$8,280) / $8,280
= 184%
After tax return is 184%.
You don't have to pay that income tax until you withdraw the money
The annual investment in the 401(k) plan is $21,525, comprising $12,300 from your contribution and $9,225 from your company's match. The one-year return, counting an expected yield of 12%, would be $24,108.
The annual investment in the 401(k) plan is calculated by finding 10% of the annual income of $123,000 which amounts to $12,300. The company then matches 75% of this investment. So, the company contribution is 0.75 * $12,300 = $9,225. Therefore, the total annual investment into the 401(k) plan is $12,300 (your contribution) + $9,225 (company’s contribution) = $21,525.
Your one-year return would be the total investment in the fund, including the expected 12% yield next year. So that's $21,525 * 1.12 = $24,108.
#SPJ12
Answer:
$791.51
Explanation:
PMT = 45%
Fv = -1000
N = 5
Rate = 10%
Using the Excel funtion
Bond Price = PV(45, -1000, 5, 10)
Bond Price = $791.51
Hence, the maximum amount Edward should be willing to pay for this bond is $791.51
Answer:
Total= 36,800 pounds
Explanation:
Giving the following information:
Sales (units ) - Production (units):
May: 20,000 - 19,000
June: 18,000 - 16,000
Two pounds of material is required for each finished unit. The inventory of materials at the end of each month should equal 20% of the following month's production needs.
Purchases for May= production for the month + desired ending inventory - beginning inventory
Production= 19,000*2 pounds= 38,000 pounds
Desired ending inventory= (16,000*2)*0.2= 6,400 pounds
Beginning inventory= (38,000*0.2)= (7,600)
Total= 36,800 pounds
Determine the new selling price to break even next round.
Answer:
$18.80
Explanation:
New selling price = Old selling price - Adjustments
Old selling price = $19.00, Adjustments = 1 quarter of reduced raw material costs difference
New selling price = $19.00 - ($8.13 - $7.33)/4
New selling price = $19.00 - $0.20
New selling price = $18.80
So, the new selling price to break even next round is $18.80.