The cost of 3 pounds of almonds is $8.58. What is the cost of cherries per
pound?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

$2.86

Step-by-step explanation:

you just need to do 8.58/3


Related Questions

I need help finding the radius to this question:Circle o is represented by the equation (x+2)^2 + (y-5)^2=48.The coordinates of the center and the length of the radius of circle O are....
A store is offering a 20% discount on all sales over $50. If you purchase a shirt and a pair of jeans for $62.50, what is the amount of the discount you would receive?
Helppp !! brainly !!
Help please!!! :((((((
Cx/2=ag answer needed for x

C=25. S=a. B=4c-s2. What would b equal to

Answers

Answer: B = 100 - a^2

Solution:

Step 1: Substitute all the values that are given in the equation

that would be C = 25 and S = a


Step 2: when substituted the equation would be

B = 4 (25) - (a)^2

B = 100 - a^2 Would be the answer

Note: if there was a numerical value to s then the answer would be a number but since s=a so the answer has variable too.


The triangles shown are congruent which of the following must be true

Answers

the bottom answer m y = m h

Which number is equivalent to 3⁴÷3² This problem comes straight from a standardized test given in New York in 2014.

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

3^4 / 3^2 = 3^(4 - 2)

= 3^2
= 9

The product of 16 and 4 less than a number is 208. Find the number.

Answers

This is a word problem signifying an algebraic expression.

Translating this to mathematics:

16x - 4 = 208

add 4 to both sides.

16x = 212 

divide 16 to both sides. 

x = (212)/(16) 

this is:

x = 13.25 




Nick has $8.00. Bagels cost $0.75 each, and a small container of cream cheese costs $1.25. Write an equation to represent the situation and determine the number of bagels that Nick can purchase to spend his total $8.00

Answers