Answer:
Its D. His community college takes articulated credits
Explanation:
Answer:
The answer is his that his high school is partitapating in dual credit.
Explanation:
Articulation refers to transferring credits between post secondary institutions, college to college, not HS to college. So it cannot be answer D. The others cannot be right, because if he plans to do it and the question is asking for the reason why he CAN do this, then answers A and C aren't correct.
Answer:
The correct answer is: Develop findings.
Explanation:
The Marketing Research Approach is a study carried out to contribute to the decision-making of a company mainly over the introduction of a new product. The approach has five (5) steps: define the problem, develop findings, collect relevant data and information, analyze the information, and take action.
After recognizing what the problem is and clearly know what the study will focus on, the next step implies developing findings. At this stage, different kind of information is collected and studied to determine if they would be useful for the research or at least provide an idea of what is happening related to the issue that causes the research.
Answer:
$10.98
Explanation:
Dividend per year;
D1 to D2 = 0
D3 = 1.25
D4 = 1.25 (1.21) = 1.5125
D5 = 1.5125 (1.21) = 1.8301
D6 = 1.8301 (1.08) =1.9765
Find Present values of each dividend at 18% required return;
PV( D1 to D2) = 0
PV( D3) = 1.25/1.18³ = 0.7608
PV( D4) = 1.5125 / (1.18^4) = 0.7801
PV( D5) = 1.8301 / (1.18^5) = 0.8000
PV( D6 onwards)
PV( D6 onwards) = 8.6393
Next, sum up the PVs;
= 0 + 0.7608 + 0.7801 + 0.8000 + 8.6393
= 10.98
Therefore, this stock is valued at $10.98
Answer:
c. decrease the money supply, increase taxes
Explanation:
Unemployment rate lower than the natural rate of unemployment (long run unemployment), creates inflationary gap in the economy. It requires policies to be contractionary in nature. Hence, money supply should decrease and tax should increase to correct the economy.
Cost of Direct Labor wages: $37,500
Variable Manufacturing Overhead: $25,000
Fixed Manufacturing Overhead: $125,000
Total units produced: 10,000
Under absorption costing what was the per-unit cost of the units produced?
a. None of the above
b. $23.75
c. $12.50
d. $11.25
e. $8.75
Answer:
The correct answer is B.
Explanation:
Giving the following information:
Cost of Direct Materials used in production: $50,000
Cost of Direct Labor wages: $37,500
Variable Manufacturing Overhead: $25,000
Fixed Manufacturing Overhead: $125,000
Total units produced: 10,000
The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.
First, we need to calculate the total cost:
Total cost= 50,000 + 37,500 + 25,000 + 125,000
Total cost= $237,500
Now, the unitary cost:
Unitary cost= 237,500/10,000= $23.75
Answer:
Alternative A has lower incremental revenue but it's lower incremental costs makes the net income higher than of Alternative B.
Explanation:
Alternative A
The net income is computed with the formula as:
Net Income = Incremental Revenue - Incremental Cost
= $160,000 - $100,000
= $60,000
Alternative B
The net income is computed with the formula as:
Net Income = Incremental Revenue - Incremental Cost
= $180,000 - $125,000
= $55,000
Alternative A has lower incremental revenue but it's lower incremental costs makes the net income higher than of Alternative B.
Assuming the company is considering two alternatives. Alternative A to Alternative B net income is: $60,000; $55,000.
Alternative A Alternative B Net Income Increase (Decrease)
Revenues $ 160,000 $100,000 $60,000
($160,000-$100,00)
Costs $180,000 125,000 $55,000
($180,000-$125,000)
Inconclusion Alternative A to Alternative B net income is: $60,000; $55,000.
Learn more about net income here:brainly.com/question/26264551