Which model represents the sum given above
Which model represents the sum given above - 1

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

Option a. z

Explanation:

Because in z it represents 5/8 + 3/8 + 1/8.

Look at the color in z .


Related Questions

This is an isosceles triangle z=?
Distances in space are measured in light-years. The distance from Earth to a star is 4.1 × 1013 kilometers. What is the distance, in light-years, from Earth to the star (1 light-year = 9.46 × 1012 kilometers)?0.23 light-year 2.36 light-years 4.33 light-years 5.36 light-years
During the past half hour, a restaurant has had 23 orders for Pepsi and 15 orders for Mountain Dew. How many more orders have there been for Pepsi than for Mountain Dew? 7 more orders 5 more orders 8 more orders 12 more orders Please Help.
What is the prime factorization of 120? A. 22 • 3 • 5 B. 23 • 3 • 5 C. 23 • 5 D. 24 • 3
Ou have $32 to spend at the music store. each cassette tape costs $5 and each cd costs $9. write a linear inequality that represents this situation. let x represent the number of tapes and y the number of cds.

What is the value of t in the equation 3(2t + 5) = 5t + 25? (4 points)5
6
10
35

Answers

Answer:

The solution of the equation is t=10

C is correct option

Step-by-step explanation:

Given: 3(2t+5)=5t+25

We need to solve for t

3(2t+5)=5t+25                       (Distributive property)

Distribute 3 over the bracket (2t+5)

6t+15=5t+25

Move variable term left side and constant right side

6t-5t=25-15

Combine like term

t=10

Hence, The solution of the equation is t=10

3 ( 2t + 5 ) = 5 t + 25

3 * 2 t + 3 * 5 = 5 t + 25

6 t + 15 = 5 t + 25

6t - 5t = 25 - 15

t = 10

Hope this helps!

What does each angle term mean? OAT ITT EAT SATT ?

Answers

The angle terms tell the degrees of each angle and what they look like in a parallelogram or triangle

Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long. He cuts the wire into 3 equal pieces. Which is the best estimate of the length of each piece of wire.

Answers

Answer:

The best estimate of the length of each piece of wire is  20.8 inches (Approx).

Step-by-step explanation:

Let us assume that the length of each pieces of wire be x.

As given

Jason has a piece of wire that is 62.4 inches long.

He cuts the wire into 3 equal pieces.

Than the equation becomes

3x = 62.4

x = (62.4)/(3)

x = 20.8 inches (Approx)

Therefore the best estimate of the length of each piece of wire is  20.8 inches (Approx).

62.4/3=20.8 is one of the 3 wires that are equal

2. Standard 6.NS.BHot dogs come in packages of 10. Hot dog buns come in packages of 8. Elliott would
like to buy the smallest number of hot dog buns and hot dogs so that he will have
exactly one hot dog per bun.
Part A
How many packages of buns and hot dogs must he buy? Show your work and explain
your thinking.

Answers

Answer:

4 packages of hot dogs and 5 packages of hot dog buns.

Step-by-step explanation:

Find the least common multiple of 10 and 8, which is 40.

At a local store you find the following prices listed: Cellophane tape - 2 rolls for $1.28
Note pads - 3 pads for .87
Highlighters - 1 for 1.59
Ink cartridges - 2 boxes for 1.98
How much would you pay for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two boxes of ink cartridges?

Answers

2 rolls of tape cost $1.28, so to find out how much one costs, u have to split it in half = 64 cents

3 note pads cost 0.87 cents, so first u have to find out how much one costs. You have to do 0.87÷3 = 0.29. Since you are buying 2 you have to multiply 0.29×2 = 58 cents

1 highlighter costs 1.59, you want to buy to so you have to multiply. 1.59
×2 = 3.18 dollars

Ink cartridges are already calculated in 2 so the cost for the cartridges is gonna be = 1.98 dollars

Now since u have all the prices for quantity u need u just have to add.
 .64 + .58 + 3.18 + 1.98 = $6.38

Your FINAL TOTAL ANSWER is $6.38
Hope I helped :)
Just find the unit price for each item then muktiply it by how many your buying. To find unit orice you divide price by amount. Then multiply that by 2 if your finding two, 3 and so on. Then add all the bumbers up

Lourdes is listening to an audio book that is 9 hours long. She has listened for 6 1/6 hours so far. How many hours of listening time are left.

Answers

9 - 6 1/6 = 
= 2 5/6 hours = 2 hours 50 minutes
Answer:
2 5/6 hours of listening time are left.
Thank you.