You want to leave a nice tip on a $36 meal. So you decide to add 20% to the bill. How much is the total bill?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

43.20

Step-by-step explanation:

First find the tip

36 * 20 %

36 * .2

7.20

Then add the tip to the amount of the meal

36+7.20

43.20

Answer 2
Answer:

You went to have a meal which costs $36, and maybe becoming very delighted with the taste and service of the food centre, you decided to add a tip.

  • 20\% of the total meal.

So, First we need to find the tip by multiplying the percentage with the cost of meal

Tip:

20\% \: of \: 36

(20)/(100)  * 36

(1)/(5)  * 36

7.2

Now, we have got the amount of money we decided to give as a tip. And, we are already having the cost of meal. So, total money paid:

36 + 7.2

\boxed{ 43.2}

This is our required answer.

#CarryOnLearning

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━


Related Questions

What is scientific notation 14,200,000
PLEASE HELP!!! WILL GIVE CROWN!!! ​
Each sales associate at an electronics store has a choice of the two salary options shown below:-$115 per week plus 9.5% commission on the associate's total sales -$450 per week with no commission The average of the total sales amount for each associate last year was $125,000. Based on this average, what is the difference between the two salary options each year? (52 weeks = 1 year) (10 POINTS)
5 + 3 = 2/7p - 11 what is the value of p?
Please help me 3/5 of 7kg

The length of the line from the center of a circle to any point on its edge is the ______________________ of a circle.circle
radius
diameter
ray

Answers

Answer:

diameter

Step-by-step explanation:

Answer:

Radius

Step-by-step explanation:

The radius is a straight line from the center to the circumference of a circle or sphere.

The picture is the question​

Answers

Answer:

-4 points

Step-by-step explanation:

Since each incorrect answer is worth the same amount of negative points, use the equation below.

3x = -12      DIvide both sides by 3

x = -4 points  

If a square has an area of 81 square units how long is each side?

Answers

A=81 \n \n A = s^2 \n \n s^2 = 81 \n \ns=√(81) \n \ns= 9 \n \n Ansewr : \ each \ side \ is \ 9 \ units \ on \ each \ side

Adam is going to cook a turkey for 14 people and wants to allow ¾ lb of turkey for each person. 1lb = 450 g

How much would a turkey cost for 14 people?

Turkey sizes -
Small: 2kg - 3.9kg
Medium: 4kg - 5.4kg
Large: 5.5kg - 7.2kg
Extra Large: 7.3kg - 9.2kg

Turkey prices -
Small/Medium: £5.99 per Kg
Large/Extra large: £4.99 per Kg

Answers

I did (450*3/4=337.5) to get how much each person would eat, then I did (337.5*14=4725g) to see how big the turkey should be. I then converted grams to kilos (4725*0.001=4.725 kg), and I got how big the turkey would be. It turns out the appropriate size of the turkey would be medium, so then what I did was that I looked for the medium price of the turkey per kg, and found that it was £5.99 per kg. I did (4.725*5.99) and I got about £28.30.It would cost £28.30 for 14 people.

These problem can be solved using conversion fractions. A conversion fraction is a unitary fraction that we use to convert units; the idea is multiply the unit we want to convert by a fraction with the same unit as denominator and the target unit as numerator.

First, we are going to find how many grams are (3)/(4) lb. Since we know that 1lb = 450g, we just need to multiply (3)/(4)lb by the conversion fraction (450g)/(1lb):

Grams per person = ((3)/(4)lb)((450g)/(1lb)  )=(0.75lb)((450g)/(1lb)  )=337.5g

Next, we are going to find the total amount of grams Adam will need. Since there are 14 persons, we just need to multiply the grams per person by 14:

Total grams = 14(337.5g)=4725g

Since the cost of the turkey is expressed in kilograms, we need to convert the total grams to kilograms. We know that 1 kg = 1000 g, so we need to multiply the total grams by the conversion factor (1kg)/(1000g):

Total kg = (4725g)((1kg)/(1000g) )=4.725kg

Now we know know that Adam will need to buy 4.725 kg of medium size turkey, so the only thing left is multiply the price of the medium size turkey by the total kg:

Total cost = (4.725kg)((5.99)/(kg) )=28.30

We can conclude that a turkey for 14 people will cost£28.30.

Ashley is shopping for a fruit basket to send to her grandmother. A fruit basket fromMabel's Gift Shop costs $13 for the basket plus $1.50 for each piece of fruit. Jenny's Gifts
and More charges $15 for a similar basket with an additional cost of $1.25 per plece of
fruit.
Which Inequality can be used to find the amount of fruit, x, at which it would be less
expensive for her to order from Mabel's Gift Shop?

Answers

Answer:

13 + 1.5x < 15 + 1.25x

Step-by-step explanation:

Mabel: 13 + 1.5x

Jenny: 15 + 1.25x

Less expensive to shop at Mabel's. Less than sign <.

13 + 1.5x < 15 + 1.25x

3. At a bargain store, Spongebob bought 3 items that each cost the same amount. Patrick bought 5 items that each cost the same amount, but each was $1.50 less than the items that Spongebob bought. Both Spongebob and Patrick paid the same amount of money. What was the individual cost of each person's items?

Answers

Answer: Cost of each item bought by Spongebob = $2.5

Cost of each item bought by Patrick = $1

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of each item bought by Spongebob.

Then, cost of each item bought by Patrick = x- 1.50

Then, cost of 3 items bought by Spongebob =  3x

Cost of 5 items bought by  Patrick = 5(x-1.50)

If both Spongebob and Patrick paid the same amount of money then

3x= 5(x-1.5)\n\n\Rightarrow\ 3x=5x-1.5*5\n\n\Rightarrow\ 3x=5x-7.5\n\n\Rightarrow\ 5x-2x=7.5\n\n\Rightarrow\ 3x=7.5\n\n\Rightarrow\ x=(7.5)/(3)\n\n\Rightarrow\ x=2.5

Cost of each item bought by Spongebob = $2.5

Cost of each item bought by Patrick = $2.5-$1.5=$1

Hence, Cost of each item bought by Spongebob = $2.5

Cost of each item bought by Patrick = $1

Answer: Cost of each item bought by Spongebob = $2.5

Cost of each item bought by Patrick = $1

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of each item bought by Spongebob.

Then, cost of each item bought by Patrick = x- 1.50

Then, cost of 3 items bought by Spongebob =  3x

Cost of 5 items bought by  Patrick = 5(x-1.50)

If both Spongebob and Patrick paid the same amount of money then

Cost of each item bought by Spongebob = $2.5

Cost of each item bought by Patrick = $2.5-$1.5=$1

Hence, Cost of each item bought by Spongebob = $2.5

Cost of each item bought by Patrick = $1