If there are 15 red tulips every 9 yellow tulips how many yellow tulips are the for every 5 tulips

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

3 yellow tulips

Step-by-step explanation:

15 : 9

5 :?

45 ÷ 15 = 3 yellow tulips


Related Questions

I Know this is an extreemlly easy question but i am ssssoo tierd please help WILL REPORT AND GIVE BRAINLYEST1/6 into a decimal and percent
Four people in a room. Each shakes hands with each of the others once. How many handshakes are there? 6 10 12 16 22
Jessica is selling books during the summer to earn money for college. She earns a commission on each sale but has to pay for her own expenses. After a month of driving from neighborhood to neighborhood and walking door-to-door, she figures out that her weekly earnings are approximately a linear function of the number of doors she knocks on. She writes the equation of the function like this: E(x) = 20x - 50, where x is the number of doors she knocks on during the week and E(x) is her earnings for the week in dollars.What does the slope of Jessica's function represent?a. For each additional set of books she sells, her earnings will increase by $20.b. For each additional door she knocks on, her earnings will increase by $20.c. For each additional set of books she sells, her earnings will increase by $50.d. For each additional door she knocks on, her earnings will increase by $50.
Multiply and simplify: −3/2 ⋅ 5
A baby gains 11 pounds in its first year of life. The baby gained 4 1/4 pounds during the first four months and 3 1/2 in its second four months. How much did the baby gain in the last four months?A. 3 1/4lb B. 3 1/2 C. 4lbs D. 5lbs.

How do you find the answer to 6*3pi but in pi form?

Answers


Well, look at it this way:

-- 6 x 3 cows = 18 cows.

-- 6 x 3 bottles= 18 bottles

-- 6 x 3 cellphones = 18 cellphones

-- 6 x 3 rocks= 18 rocks

-- 6 x $3 = $18

so

6 x 3π = 18π


6*3*3.14 thats the pi

A printer printed 68 letters in 4 seconds. If it prints letters at a constant speed, it can print ______ letters in 30 seconds.

Answers

510 letters. 68/4=17 which means 17 letters per second. You are trying to find out how many letters you can do in 30 seconds, so you just simply multiply 17 by 30 to get 510 letters. Hope this helped!

The answer is 510, Im glad I can help! Enjoy the test!

Can anyone solve this word problem?

Answers

Answer:

Mrs. Davis package is 30 ounces

Step-by-step explanation:

x for ounces

mailbox plus=0.25x+5

united package=0.35x+2

since Mrs.Davis noticed that she is going to pay same price then:

0.25x+5=0.35x+2

5-2=0.35x-0.25x

3=0.10x

x=3/0.10

x=30 ounces

Mrs. Davis package is 30 ounces

check:

0.25x+5=0.25(30)+5= 12.5 dollars

o.35(30)+2=12.5 dollars

Find n.
30/38= 15/n
n=______

Answers

multiple 38 with 15 and divide the result with 30 n = 19

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Which values from the given replacement set make up the solution set of the inequality?m+7<18 ; {8, 9, 10, 11}




{8, 9}

{10, 11}

{8, 9, 10}

{9, 10, 11}

Answers

Answer:

8,9 10

Step-by-step explanation:

when u add them they are all less than 18

How much does one slice of pumpkin pie cost if there are 8 servings per pie?Ingredients
• Pumpkin 15oz can ($1.50 for 15oz can)
2 eggs ($2.59 for one dozen)
• 1 tsp pumpkin pie spice ($5.99 for 1.12oz Jar =
approx.6tsp)
• Evaporated Milk 14oz can ($1.25 for 14oz can)
• Pillsbury Pie Crust ($3.79 for two crusts)
Show Your Work Here:

Answers

We want to find the cost of each slice of a pie given that we know the price of the ingredients that we use to make the whole pie. We will see that the cost of a single slice is $0.75.

First, we must get the cost of the whole pie. We have:

  • $1.50 for the 15oz can of Pumpkin
  • We know that 12 eggs cost $2.59, then 2 eggs cost: (2/12)*$2.59 = $0.43.
  • We know that 1.12 oz of pie spice costs $5.99, and we use only one teaspoon of this, remember that: 1tsp = 0.167 oz, Then the cost of 1tsp of pie spice is: (0.167 oz)/(1.12 oz)*$5.99 = $0.89.
  • $1.25 for the 14oz can of evaporated milk.
  • One pie crust, we know that two of them cost $3,79, then only one costs: $3.79/2 = $1.90

The total cost is then:

C = $1.50 + $0.43 + $0.89 + $1.25 + $1.90 = $5.97

Now we know the total cost of the pie, and it has 8 slices, then each slice costs: $5.97/8 = $0.75

If you want to learn more, you can read: brainly.com/question/20005135

Answer:

$0.76 per serving of pumpkin pie

Step-by-step explanation:

the total cost of the ingredients needed to prepare a pumpkin pie = $1.50 + ($2.59 / 6) + ($5.99 / 6) + $1.25 + ($3.79 / 2) = $6.075

if we cut 8 servings per pie, then the cost per serving = total cost of the pie / number of servings = $6.075 / 8 = $0.759375 ≈ $0.76 per serving of pumpkin pie