Answer:
3 yellow tulips
Step-by-step explanation:
15 : 9
5 :?
45 ÷ 15 = 3 yellow tulips
The answer is 510, Im glad I can help! Enjoy the test!
Answer:
Mrs. Davis package is 30 ounces
Step-by-step explanation:
x for ounces
mailbox plus=0.25x+5
united package=0.35x+2
since Mrs.Davis noticed that she is going to pay same price then:
0.25x+5=0.35x+2
5-2=0.35x-0.25x
3=0.10x
x=3/0.10
x=30 ounces
Mrs. Davis package is 30 ounces
check:
0.25x+5=0.25(30)+5= 12.5 dollars
o.35(30)+2=12.5 dollars
30/38= 15/n
n=______
Answer:
19
Step-by-step explanation:
{8, 9}
{10, 11}
{8, 9, 10}
{9, 10, 11}
Answer:
8,9 10
Step-by-step explanation:
when u add them they are all less than 18
• Pumpkin 15oz can ($1.50 for 15oz can)
2 eggs ($2.59 for one dozen)
• 1 tsp pumpkin pie spice ($5.99 for 1.12oz Jar =
approx.6tsp)
• Evaporated Milk 14oz can ($1.25 for 14oz can)
• Pillsbury Pie Crust ($3.79 for two crusts)
Show Your Work Here:
We want to find the cost of each slice of a pie given that we know the price of the ingredients that we use to make the whole pie. We will see that the cost of a single slice is $0.75.
First, we must get the cost of the whole pie. We have:
The total cost is then:
C = $1.50 + $0.43 + $0.89 + $1.25 + $1.90 = $5.97
Now we know the total cost of the pie, and it has 8 slices, then each slice costs: $5.97/8 = $0.75
If you want to learn more, you can read: brainly.com/question/20005135
Answer:
$0.76 per serving of pumpkin pie
Step-by-step explanation:
the total cost of the ingredients needed to prepare a pumpkin pie = $1.50 + ($2.59 / 6) + ($5.99 / 6) + $1.25 + ($3.79 / 2) = $6.075
if we cut 8 servings per pie, then the cost per serving = total cost of the pie / number of servings = $6.075 / 8 = $0.759375 ≈ $0.76 per serving of pumpkin pie