Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
Now the calculation of this question and its solution is shown on the second and third uploaded image
Explanation:
For this question we will be making use of the excel formula
Now note since the installment is paid at the beginning of each quarter, there will be no interest charged in the first quarter and the whole amount paid will be adjusted against the outstanding lease balance.
D I think I'm only in year 7 haha
Answer:
Horizontal expansion model
Explanation:
Renovation in Horizontal expansion model is one in which current business is upgraded with some new features to add value and another branch is opened to serve its customers. The customers needs are kept in mind before going for a renovation process.
Raw materials inventory $26,000 $30,000
Work in process inventory 13,500 22,200
Finished goods inventory 30,000 21,000
Materials purchased $170,000
Direct labor 220,000
Manufacturing overhead 180,000
Sales 800,00
Required:
Compute cost of goods manufactured $____________________
Answer:
The cost of goods manufactured is $557,300
Explanation:
In order to calculate the cost of goods manufactured we would have to make the following calculation:
cost of goods manufactured=Work in process inventory 1/1+Total manufacturing costs-Work in process 12/31
Work in process inventory 1/1)= $13,500
Total manufacturing costs=Direct materials used+Direct labor+Manufacturing overhead
Total manufacturing costs=166000+220000+180000=$566,000
Work in process 12/31=$22,200
Cost of goods manufactured=$13,500+$566,000 -$22,200
Cost of goods manufactured=$557,300
The cost of goods manufactured is $557,300
direct material, direct labor, and variable manufacturing overhead
direct material, direct labor, and fixed manufacturing overhead
direct material, direct labor, and all variable manufacturing overhead
Answer: direct material, direct labor, and fixed manufacturing overhead
Explanation: In calculating product cost in a manufacturing environment, there are two types of costing namely the variable costing method and absorption costing method.
Under absorption costing, a unit of product includes direct materials, direct labour, variable overheads and all fixed manufacturing overhead.
under this method, all variable cost as well as fixed cost are all included in the cost of a product.
Absorption costing is required by GAAP and so has to be using in preparing the financial accounts.
Under absorption costing, a unit of product includes all production costs, namely direct material, direct labor, and both variable and fixed manufacturing overhead.
Under absorption costing, a unit of product includes all costs that are involved in the manufacturing process. These costs include direct material, direct labor, and both variable and fixed manufacturing overhead. To elaborate, direct materials are the raw materials used in producing the product, direct labor is the hands-on labor involved in production, and manufacturing overhead consists of indirect costs associated with production such as factory rent, utilities and production manager salaries. Both variable and fixed overhead costs should be included, with the former changing with the level of production and the latter remaining constant regardless of the production volume.
#SPJ12
Government purchases 300
Exports 100
Imports 200
Wages 800
Refer to Table above. Consider the data above (in billions of dollars) for an economy:
Gross domestic product (in billions of dollars) for this economy equals
A) $2,200.
B) $1,600.
C) $1,400.
D) $1,200
Answer:
GDP= $1,200
Explanation:
From the question above, we are given the following values
Consumption expenditure= $800
Investment expenditures= $200
Government purchases= $300
Imports= $100
Exports= $200
Wages= $800
Therefore the Gross Domestic Product(GDP) can be calculated as follows
GDP=Consumption+investment+government spending+(export-import)
= $800+$200+$300+($100-$200)
= $800+$200+$300+(-$100)
= $800+$200+$300-$100
= $1,200
Hence the Gross Domestic Product (in billions of dollars) for this economy is $1,200
Resident Value
(Dollars)
Darnell 70
Eleanor 90
Jacques 150
The total benefit of the fireworks display to the town of Bayport is ($ ).
Therefore, fireworks (would/would not) pass the cost-benefit analysis in the town of Bayport.
The mayor of Bayport proposes to decide by majority rule and, if the fireworks referendum passes, to split the cost equally among all residents.
Who would vote in favor of the fireworks referendum? Check all that apply.
Darnell
Eleanor
Jacques
Answer:
Thus, option b and c are correct.
Explanation:
Suppose that there are two towns. Each town has three members to put on a fireworks display. The cost of fireworks is $300.
Find the total benefits of the fireworks display to the town of B.
Total benefit = value to Darnell + value to eleanor + value to Jacques
= 70+90+150 =$310
Thus, total benefit of the fireworks display to the town of B is $310.
Since the total benefits to the persons is greater than the total costs, therefore, fireworks would pass the cost- benefits analysis in the town of B.
The mayor of B said to spilt the cost among all the residents. Each of the residents will bear s $100 ($300/3).
Darnell and Eleanor will not vote for this because cost to them is more than the value to them. Remaining Jacques
will vote for this because cost to him is less than the value to him for this.
Thus, Jacques will vote in favor of this.
Thus, option c is correct.
Therefore, vote would not yield the same answer as the cost-benefit analysis.
Find the total benefits of the fireworks display to the town of RH.
Total benefit = value to kyoko + value to Musashi + value to Rina
= 50 +110+ 120 = $280
Thus, total benefit of the fireworks display to the town of RH is $280.
Since the total benefits to the persons is less than the total costs, therefore, fireworks would not pass the cost- benefits analysis in the town of RH.
The mayor of RH said to spilt the cost among all the residents. Each of the residents will bear $100 &$300/3).
Kyoko will not vote for this because cost to them is more than the value to them. Remaining Musashi and Rina will vote for this because cost to him is less than the value to him for this.Thus, Musashi and Rina will vote in favor of this.
Thus, option b and c are correct.
Therefore, vote would not yield the same answer as the cost-benefit analysis.
The following statements are correct about the provision of public goods.
It is hard for the government to decide the appropriate amount of public goods to produce because people have differing preferences regarding such goods. Thus, option b is correct.