In 5 months Josh watched 300 television shows, and it is multiplication problem.
The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
Given:
Josh watches 720 televisions shows in one year.
In onemonth Josh watches = 720/12
= 60 shows
and, in 5 month Josh watches
= 60 x 5
= 300 television shows.
Learn more about Unitary Method here:
#SPJ2
Answer:
Anaida completed her homework in 23 minutes on Sunday. on saturday she needed 3 times as much time how much time does she spend on homework both days together
on Saturday she finished her homework in 23*3 = 69 min
Sunday in 23min
how much time does she spend on her homework the two days together:
69+23 =92min =1h32min
Answer:
Step-by-step explanation:
On Sunday, Anaida finished her homework in 23 minutes. On Saturday, she needed 3 times that amount, which is 23 minutes * 3 = 69 minutes. To find out how much time she spent on both days together, simply add 23 minutes (Sunday) + 69 minutes (Saturday) = 92 minutes in total. So, she spent 92 minutes on her homework on both days together.
A) MRD and E) DMR are all valid triangle names for the triangle in the picture
a) triangle MRD
e) triangle DMR