Jenny runs a cake making business. She receives an order for 6 carrot cakes. Here are the ingredients for 1 carrot cake. How much mixed spice will she need for 6 cakes?

Answers

Answer 1
Answer: Where are the ingredients to make the carrot cake?

Related Questions

What is the square root of 3 to the square root of 2 power times the square root of 3 to the negative square root of 2 power?
114% is equivalent to what fraction in reduced terms?
Explain your answer please.... I would like to know how to solve it myselfConsider the following set of equations: Equation M: y = x + 4 Equation P: y = 3x + 6 Which of the following is a step that can be used to find the solution to the set of equations? x = 3x + 6 x + 4 = 3x + 6 x + 6 = 3x + 4 x = 3x
Which of the following are the factors of 4b2 - 16?a. (2b + 4)(2b + 4) b. (2b โ€“ 2)(2b + 4) c. 4(b โ€“ 2)(b + 2) d. 2(b โ€“ 4)(b + 4)
A lake in East Texas was stocked with 3,000 trout in the year 2000. The number of fish in the lake is modeled by f(x) = 3000 + 100x, where x represents the number of years after 2000 until 2016. Which of the following is the most reasonable domain for the function?

Which answer correctly estimates the quotient of 102.02 รท 4.011? a. about 25
b. about 250
c. about 2,500
d. about 25,000

Answers

102.02 / 4.011 =25.4350536

rounded 25.43

or 25

What is the next fraction in this geometric sequence?

1/6,1/9,2/27,4/81,...

Answers

8/243



20 charrrrrrrrrrrrrrr

Tarik is trying to save $265.49 to buy a new tablet. Right now, he has $40 and can save $38 a week from his allowance. Write and evaluate an expression to represent the amount of money saved after ; 2 weeks 3 weeks 4 weeks When will Tarik have enough money to buy the tablet? Write an inequality that will generalize the problem.

Answers

Answer:

- After 2 weeks, Tarik will have $116 saved.

- After 3 weeks, Tarik will have $154 saved.

- After 4 weeks, Tarik will have $192 saved.

- Tarik will have enough money to buy the tablet after 6 weeks.

- The inequality representing the problem is $40 + ($38 * number of weeks) >= $265.49.

Step-by-step explanation:

To represent the amount of money saved after a certain number of weeks, we can use the expression:

Amount of money saved = $40 + ($38 * number of weeks)

Let's evaluate this expression for 2 weeks, 3 weeks, and 4 weeks:

For 2 weeks:

Amount of money saved = $40 + ($38 * 2)

Amount of money saved = $40 + $76

Amount of money saved = $116

For 3 weeks:

Amount of money saved = $40 + ($38 * 3)

Amount of money saved = $40 + $114

Amount of money saved = $154

For 4 weeks:

Amount of money saved = $40 + ($38 * 4)

Amount of money saved = $40 + $152

Amount of money saved = $192

To determine when Tarik will have enough money to buy the tablet, we need to set up an inequality. Let's represent the cost of the tablet as C:

Amount of money saved >= Cost of the tablet (C)

In this case, the cost of the tablet is $265.49. Therefore, the inequality becomes:

$40 + ($38 * number of weeks) >= $265.49

To solve this inequality, we can subtract $40 from both sides:

$38 * number of weeks >= $265.49 - $40

$38 * number of weeks >= $225.49

Finally, we divide both sides of the inequality by $38 to solve for the number of weeks:

number of weeks >= $225.49 / $38

number of weeks >= 5.93 (approximately)

Since the number of weeks must be a whole number, Tarik will have enough money to buy the tablet after 6 weeks.

To summarize:

- After 2 weeks, Tarik will have $116 saved.

- After 3 weeks, Tarik will have $154 saved.

- After 4 weeks, Tarik will have $192 saved.

- Tarik will have enough money to buy the tablet after 6 weeks.

- The inequality representing the problem is $40 + ($38 * number of weeks) >= $265.49.

A washer and a dryer cost $814 combined. the washer costs $36 less than the dryer. what is the cost of the dryer?

Answers

This is a systems of equation problem. 
First, set up the equation. 
814=w+d      w=d-36

Second, insert w= in for w in the equation.
814=d-36+d

Third, combine like terms.
814=2d-36

Fourth, solve the equation by adding 36 and dividing by 2 to both sides.
 814=2d-36
+36       +36
___________
850=2d
-----    ----
  2      2

__________
425=d

So the dryer (d) costs $425.

Melissa is making clothes for her dolls. She has 7/8 yard of fabric. Each doll shirt requires 2/7 of a yard of fabric. How many whole shirts can she make for her dolls? a. 2 b. 3 c. 4 d. 5

Answers

Step-by-step explanation:

Since you have 7/8 of a yard of fabric and 2/7 needed you would take the 7/8 and divide by 2/7

7/8 / 2/7

Since these are fractions you would take the second number and turn in into its reciprocal

7/8 x 7/2

49/16

3 1/16

You can make 3 full shirts

Writing equations- point & slope
through (-5,3) slope: -3/10

Answers

Answer:

y = -.3x + 1.5

Step-by-step explanation:

See attached Screenshot using Desmos to write equation.