A man travels for 6 hours at a rate of 50 miles per hour. His return trip takes him 7 1/2 hours. What is his average speed for the whole trip?

Answers

Answer 1
Answer: Multiply 6 hours times the rate of 50 miles per hour to get the total miles he traveled there. Which it was 300 miles to get there. It must have taken 300 miles to get back also. So divide distance (300) by time (7.5) to get 40 mph was the speed coming back. Now find the average of the two speeds ( 50+40=90 divded by 2) THE ANSWER IS 45 MPH FOR THE AVERAGE SPEED! (:

Related Questions

At a point on the ground 24 feet from the base of the tree, the distance to the top of the tree is 4 feet more than three times the height of the tree. find the height of the tree.
What kind of angle is shown in the image below
UsFollow the steps in purple to evaluate:$+(-)To add or subtract fractions, their denominatorsmust be the same. In this problem, we can get acommon denominator by multiplying the secondfraction by 3/3.3 ?]3(-ſ).-What number belongs in the green box?
The equation y+6=1/3(x-9)is written in point-slope form. What is the equation written in slope-intercept form?
What is the 52nd number of pi?

If a grocery store is selling 3 oranges for $1.47 .What is the unit cost ?

Answers

Answer:  0.49 dollars, which is equivalent to 49 cents

==========================================================

Work Shown:

Divide the total cost over the number of items to get the unit cost

unit cost = (total cost)/(number of items)

unit cost = (1.47)/(3)

unit cost = 0.49 dollars

unit cost = 49 cents

---------------------------

Another approach:

3 oranges = 1.47 dollars

3/3 oranges = 1.47/3 dollars

1 orange = 0.49 dollars

1 orange = 49 cents

The unit cost is the cost of 1 item, so the the unit cost is 49 cents per orange.

Final answer:

The unit cost of an orange in this case is calculated by dividing the total cost ($1.47) by the number of units (3), which gives us a unit cost of approximately $0.49.

Explanation:

The unit price can be calculated by taking the total price and dividing it by the number of units. In this case, the total price is $1.47 and there are 3 oranges. So the unit price would be calculated as follows:

$$1.47 divided by 3 = $0.49 (rounded to the nearest cent)

Therefore, the unit cost of an orange is approximately $0.49..

Learn more about Unit Cost here:

brainly.com/question/31310172

#SPJ3

Draw a sketch to help you solve this problem. Express your answer in simplest formTom ate 1/6 of the loaf of bread in the morning and 3/6 of the loaf of bread in the afternoon.

How much of the bread did Tom eat?

this is very easy you should get this right

btw I put in easy questions to get you points

Answers

Tom ate 2/3 of the bread.

In adding fractions, there are three steps to follow.

Step 1. make sure that the denominators are the same.

  1         3      
----  +  -----
  6         6

Since both of our denominators are the same. We proceed to step 2.

Step 2. Add the numerators and place them above the denominator.

1 + 3         4
-------   =  ----
   6            6

Step 3. Simplify the fraction.

  4          2
----   =   ----
  6          3

The initial fraction is simplified by dividing both numerator and denominator by 2. 

If a= negtaive 2,b=5,c=3 and d=4 find the value of

10ab -cd
Please I NEED HELP

Answers

Answer: -112

Step-by-step explanation:

To answer this question, we need to input all of the values of each variable into the equation. For a we replace it with (-2), b we replace it with 5, c we replace it with 3, and d we replace it with 4.

10ab-cd turns into 10(-2)(5)-(3)(4)

Since a number next to another number in parentheses is the same as multiplication, multiply out the numbers next to each other. Let's start with the first half of the equation with 10(-2)(5)

-2 times 5 = -10. -10 times 10 = -100 (remember that a negative times a positive equals a negative).

For the second half of the equation, multiply 3 by 4.

(3)(4)=12

We can now replace the original values with their distributed ones, and then subtract.

-100-12=-112

(07.02 MC)An equation is shown below:

5(3x − 4) = 1

Which of the following correctly shows the first two steps to solve this equation?

Step 1: 15x − 20 = 1; Step 2: 15x = 21
Step 1: 15x − 4 = 1; Step 2: 15x = 5
Step 1: 8x + 1 = 1; Step 2: 8x = 0
Step 1: 8x − 9 = 1; Step 2: 8x = 10

Answers

the first choice is your correct answer :)

Answer:

The first choice is the correct answer

Step-by-step explanation:

5 cm
12 cm
4 cm
Find the volume.

Answers

240 cm

The formula for volume is length X width X height which gives you 240 cm

Ashley recently opened a store that uses only natural ingredients. She wants to advertise her products by distributing bags of samples in her neighborhood. It takes Ashley \dfrac{2}{3} 3 2 ​ start fraction, 2, divided by, 3, end fraction of a minute to prepare one bag. It takes each of her friends 75\%75%75, percent longer to prepare a bag. How many hours will it take Ashley and 444 of her friends to prepare 157515751575 bags of samples?

Answers

Answer:

3.5 hours

Step-by-step explanation:

Khan Academy

I answer it and got it correct

I will rewrite the question for better understanding:

Ashley recently opened a store that uses only natural ingredients. She wants to advertise her products by distributing bags of samples in her neighborhood. It takes Ashley 2/3 of a minute to prepare one bag. It takes each of her friends 75% longer to prepare a bag. How many hours will it take Ashley and 4 of her friends to prepare 1575 bags of samples?

Answer:

  • 5.3 hours

Explanation:

1) Time it takes Ashley to preprate one bag:

  • 2/3 min

2) Time it takes each friend of Ashley: 75% more than 2/3 min

  • 75% × 2/3 min = 0.75 × 2/3 min = 3/4 × 2/3 min= 2/4 min = 1/2 min = 0.5 min
  • 2/3 min + 1/2 min = 7/6 min

3) Time it takes Ashley and the 4 friends working along to prepare one bag:

  • Convert each time into a rate, since you can set that the total rate of Ashley along with her four friends is equal to the sum of each rate:

  • Rate of Ashley: 1 bag / (2/3) min = 3/2 bag/min

  • Rate of each friend: 1 bag / (7/6) min = 6/7 bag/min

  • Rate of Ashley and 4 friends = 3/2 bag/min + 4 × 6/7 bag/min = (3/2 +24/7) bag/min = 69/14 bag/min

4) Time of prepare 1575 bags of samples:

  • time = number of bags / number of bags per min = 1,575 bags / (69/14) bags/min = 319.56 min

5) Convert minutes to hours:

  • 356.56 min × 1 hour / 60 min = 5.3 hours