With this in mind, are accountants ethically obligated to report financial information accurately? Does reporting using the generally accepted accounting principles imply accuracy? What are some potential consequences for an external analyst if a company provides inaccurate or misleading financial statements?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

1. Accountants are ethically obligated to report financial information accurately

2. Reporting using the generally accepted accounting principles underscore on accuracy

3. Loss of confidence, lack of trust on the accounting team, a huge strain on their professional judgement and ethics.

Explanation:

1. Financial information in itself possesses some vital characteristics. One of these is the accuracy of the financial information. As the handler of financial activities, accountants are therefore saddled and ethically obligated to present and prepare their information accurately. This is so as to reflect the true picture of the going in the organization.

2. Reporting using GAAP - Generally Accepted Accounting Principles, seeks to converge the presentation of financial reports and statements on the basis of accuracy. Thus, reliability and relevance are ultimately the foremost objectives of these principles. I therefore have no doubt its usage conveys accuracy of reports.

3. Loss of confidence - financial reports through which the external analyst worked upon are often prepared by the internal staffs. The implication of a wrong and misleading reports from the company is an erosion of confidence on the credibility, reliability and competence of company's preparers of reports.

Lack of trust - The point above ultimately impacts on the level of trust placed on the accuracy, reliability and relevance of financial reports.

Professional Judgement and Ethics - The conducts of the company in presenting a wrong report throws the analyst into an ethnical dilemma, and a huge professional strain. This is not in line with best practices.


Related Questions

A goal is a specific commitment to achieve a measurable result within a stated period of time. A) True B) False
Wolf Company used $5,940 of indirect raw materials and $56,700 of direct raw materials during the period. The company incurred $37,800 of direct factory labor and $6,480 of indirect factory labor during the period. What amount will Wolf assign to Manufacturing Overhead
Alpha Industries is considering a project with an initial cost of $7.9 million. The project will produce cash inflows of $1.63 million per year for 7 years. The project has the same risk as the firm. The firm has a pretax cost of debt of 5.58 percent and a cost of equity of 11.25 percent. The debt–equity ratio is .59 and the tax rate is 40 percent. What is the net present value of the project?
A sudden fall in the market demand in a competitive industry leads to a. A short run market equilibrium price lower than the original equilibrium b. A market equilibrium price higher than the short run price c. Some firms exiting the market d. All of the above
On December 31, 2018, the balance in Megan's Products Accounts Receivable was $680,000 and net credit sales amounted to $3,800,000 during 2018. An aging analysis of the accounts receivable indicated that $40,000 in accounts are expected to be uncollectible. Prepare the adjusting entries to record estimated bad debt expense using the percentage-of-receivables basis under each of the following independent assumptions:

The Gourmand Cooking School runs short cooking courses at its small campus. Management has identified two cost drivers it uses in its budgeting and performance reports—the number of courses and the total number of students. For example, the school might run two courses in a month and have a total of 62 students enrolled in those two courses. Data concerning the company’s cost formulas appear below: Fixed Cost per Month Cost per Course Cost per Student Instructor wages $ 2,960 Classroom supplies $ 270 Utilities $ 1,220 $ 75 Campus rent $ 4,800 Insurance $ 2,300 Administrative expenses $ 3,900 $ 44 $ 7 For example, administrative expenses should be $3,900 per month plus $44 per course plus $7 per student. The company’s sales should average $890 per student. The company planned to run four courses with a total of 62 students; however, it actually ran four courses with a total of only 56 students. The actual operating results for September appear below: Actual Revenue $ 52,280 Instructor wages $ 11,120 Classroom supplies $ 16,590 Utilities $ 1,930 Campus rent $ 4,800 Insurance $ 2,440 Administrative expenses $ 3,936 Required: 1. Prepare the company’s planning budget for September. 2. Prepare the company’s flexible budget for September. 3. Calculate the revenue and spending variances for September.

Answers

Answer:

The Gourmand Cooking School

1. Planning Budget for September:

                                         Fixed Cost  Cost per  Cost per  Planning

                                         per Month   Course    Student   Budget

Instructor wages                                $ 2,960                      $11,840

Classroom supplies                                              $ 270       16,740

Utilities                               $ 1,220        $ 75                          1,520

Campus rent                     $ 4,800                                         4,800

Insurance                          $ 2,300                                         2,300

Administrative expenses $ 3,900        $ 44           $ 7          4,510

Total                                                                                      $41,710

2) Flexible Budget for September:

                                         Fixed Cost  Cost per  Cost per  Flexible

                                         per Month   Course    Student   Budget

Instructor wages                                $ 2,960                      $11,840

Classroom supplies                                              $ 270        15,120

Utilities                               $ 1,220        $ 75                          1,520

Campus rent                     $ 4,800                                         4,800

Insurance                          $ 2,300                                         2,300

Administrative expenses $ 3,900        $ 44           $ 7         4,468

Total                                                                                   $40,048

3. The Revenue and Spending Variances for September (based on flexible budget):

                                        Planning  Flexible    Actual     Spending

                                        Budget    Budget                     Variance

Revenue                         $55,180 $46,280   $52,280    $6,000  F

Instructor wages             $11,840   $11,840     $11,120        $720  F

Classroom supplies         16,740     15,120      16,590        1,470  U

Utilities                               1,520      1,520         1,930           410  U

Campus rent                     4,800     4,800        4,800            0     None

Insurance                          2,300     2,300        2,440           140  U

Administrative expenses  4,510     4,468        3,936          532   F

Total                               $41,710 $40,048    $40,816        $768  U

Explanation:

a) Data and Calculations:

Sales price per student = $890

Planned number of courses = 4

Planned total number of students = 62

Actual number of courses ran = 4

Actual total number of students = 56

Data concerning the company’s cost formulas appear below:

                                         Fixed Cost  Cost per  Cost per

                                         per Month   Course    Student  

Instructor wages                                $ 2,960                  

Classroom supplies                                              $ 270  

Utilities                               $ 1,220        $ 75                      

Campus rent                     $ 4,800                                

Insurance                          $ 2,300                                    

Administrative expenses $ 3,900        $ 44           $ 7  

Actual Results:

Actual Revenue $ 52,280

Instructor wages $ 11,120

Classroom supplies $ 16,590

Utilities $ 1,930

Campus rent $ 4,800

Insurance $ 2,440

Administrative expenses $ 3,936                                                                        

Final answer:

The planning budget for September, based on 4 courses and 62 students, calculated total expenses of $17,467 and expected revenue of $55,180. The flexible budget was recalculated based on having 4 courses and 56 students, with expenses of $17,629 and revenue of $49,840. Variances between the flexible budget and actuals showed an unfavorable revenue variance of $2,440 and expense variance of $1,387.

Explanation:

The planning budget would be based on the planned courses and student numbers. The calculation includes fixed costs, plus variable costs for each course and student. Considering 4 courses and 62 students, the total expenses come out to be $17,467, while expected revenue would be $55,180 ($890 per student).

The flexible budget would adjust the planned budget based on actual results. Here, with the same 4 courses but only 56 students, the adjusted expenses are $17,629, and the actual revenue is $49,840.

The revenue and spending variances for September can then be calculated by comparing actual results to the flexible budget. The revenue variance is $2,440 unfavorable ($52,280 - $49,840), while the spending variance is $1,387 unfavorable ($19,016 - $17,629).

Learn more about Financial Analysis here:

brainly.com/question/33539037

#SPJ12

"A marketing management technique whereby the company's current product offerings are reviewed to ascertain whether each product should be continued as is, improved, modified or deleted is known as _____."

Answers

Answer:

Product audit.

Explanation:

Product audit is defined as an evaluation of a finished product to see if it's use meets the intent or purpose of the product.

It involves a thorough check on the product to ensure it serves its purpose before it is release and supplied to the customer.

Product audit takes place after manufacturing is complete, if the product does not meet specified standards the auditor logs a non conformance. The products are usually repaired. If this is not possible the product is discarded.

Back Bay Company is a price−taker and uses target pricing. Refer to the following​ information:Production volume602,000units per yearMarket price$34per unitDesired operating income17​%of total assetsTotal assets$13,800,000What is the target full product cost per​ unit? (Round your answer to nearest​ cent.) Assume all units produced are sold.

Answers

Answer: $30.10 per unit

Explanation:

Given that,

Production volume = 602,000 units per year

Market price = $34 per unit

Desired operating income = 17​% of total assets

Total assets = $13,800,000

Total income = 17% of Total assets

                      = 0.17 × $13,800,000

                      = $2,346,000

Total sales = Market price × Production volume

                  = $34 per unit × 602,000 units

                  = $20,468,000

Target full product cost in total for the year:

= Total sales - Total income

= $20,468,000 - $2,346,000

= $18,122,000

Target full product cost per​ unit = (Target\ full\ product\ cost)/(Production\ volume)

                                                      = (18,122,000)/(602,000)

                                                      = $30.10 per unit

The relevant production range for Challenger Trailers, Inc. is between 120,000 units and 190,000 units per month. If the company produces beyond 190,000 units per month:__________. A. the fixed costs and the variable cost per unit will not change B. the fixed costs may change, but the variable cost per unit will remain the same C. the fixed costs will remain the same, but the variable cost per unit may change D. both the fixed costs and the variable cost per unit may change

Answers

Answer:  D. both the fixed costs and the variable cost per unit may change

Explanation:

It is said that Fixed costs do not change regardless of production level but this is not entirely true. Fixed costs usually do not change for a production range but if the range is passed, the fixed costs might then increase and a new fixed cost for the new relevant range will be charged.

Variable costs are variable because they change with production so if the company is producing more units, they will be incurring more variable costs.

In conclusion therefore, if the company produces more units than its relevant production range, it risks both fixed and variable costs changing.

Your client, Brooke, decides to start saving for her son's college tuition. Her son was born today and will go to college at age 18 for four years. Brooke wants to save until her son's first year of college. Given the following information, what is the present value of the total amount that Brooke needs to have saved at the beginning of her son's first year of college? Current tuition: $15,000 Tuition inflation: 6.5% Brooke's investment return: 10%

Answers

Answer:

The present value of the total amount that Brooke needs to have saved at the beginning of her son's first year of college is 31.959,13

Explanation:

Tuition Fees after inflation at

Year 18 = 15000* ( 1+6.5%)18 = 46599.8157

Year 19 = 15000* ( 1+6.5%)19 = 49628.8037

Year 20 = 15000* ( 1+6.5%)20 =  52854.6759

Year 21 = 15000* ( 1+6.5%)21 =  56290.2299

Since discount rate = 10%

So discount factor = 1+r = 1+10% = 1.1

Since fees are paid at beginning of period hence

Present Value of Fees = Fees (year 18)/1.1^18 +Fees at Year 19/1.1^19 +Fees at Year 20/1.1^20 + Fees at year 21/1.1^21 = 46599.8157/1.1^18 +  49628.8037/1.1^19 +  52854.6759/1,1^20 + 56290.2299^21 = 31959.13

Consider the relative liquidity of the following assets:a. The funds in a money market account
b. A $20 bill
c. A bond issued by a publicly traded company
d. Your car

Required:
Write down the assets in order of their liquidity, from most liquid to least liquid.

Answers

Answer:

1. A $20 bill

2. A bond issued by a publicly traded company

3. The funds in a money market account

4. Your car

Explanation:

Liquidity means that how easily an asset can be converted into cash.

1. Currency is the most liquid means of medium of exchange, so $20 bill is highly liquid asset.

2. A publicly traded bond can be converted into cash within a couple of days, so it is second most liquid asset.

3. The funds invested in the money market can be withdrawn within agreed period of time which can be in months or days so it can be at seconf or third most liquid asset.

4. A car can take more than a month to locate a customer to sell it at appropriate price so it is the least liquid asset.

Final answer:

The order of liquidity, from most liquid to least liquid, is: funds in a money market account, a $20 bill, a bond issued by a publicly traded company, and your car.

Explanation:

In order of liquidity, from most liquid to least liquid, the assets would be:

  1. The funds in a money market account - Money market accounts are highly liquid and can be easily accessed and withdrawn.
  2. A $20 bill - Cash is also highly liquid and can be also easily used for immediate transactions.
  3. A bond issued by a publicly traded company - Bonds are less liquid than cash but can still be sold relatively quickly on the market.
  4. Your car - Cars are generally considered illiquid assets because they cannot be easily converted into cash without a time-consuming process.

Learn more about order of liquidity here:

brainly.com/question/30715681

#SPJ12