Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Direct material:
Standard= 7.40 pounds $ 2.60 per pound
Actual= 12,100 pounds of material were purchased for $2.50 per pound.
Direct labor:
Standard= 0.45 hours $ 8.00 per hour
Actual= 575 hours of direct labor time were recorded at a total labor cost of $5,750
Units produced= 1,500
To calculate the direct material price and quantity variance, we need to use the following formulas:
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
Direct material price variance= (2.6 - 2.5)*12,100
Direct material price variance= $1,210 favorable
Direct material quantity variance= (standard quantity - actual quantity)*standard price
standard quantity= 1,500*7.4= 11,100
Direct material quantity variance= (11,100 - 12,100)*2.6
Direct material quantity variance= $2,600 unfavorable
To calculate the direct labor efficiency and rate variance, we need to use the following formulas:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
Standard quantity= 1,500*0.45= 675
Direct labor time (efficiency) variance= (675 - 575)*8
Direct labor time (efficiency) variance= $800 favorable
Direct labor rate variance= (Standard Rate - Actual Rate)*Actual Quantity
Actual rate= 5,750/575= $10
Direct labor rate variance= (8 - 10)*575
Direct labor rate variance= $1,150 unfavorable
Answer:
The correct answer is letter "A": the five forces framework.
Explanation:
Porter's Five (5) Forces is an analysis scheme created by American economist Michael E. Porter (born in 1947). The ultimate goal of this analysis is to help managers set their expectations of profitability because as competition increases, profitability decreases. Three of the five forces relate to those involved in the industry. The other two apply to the suppliers, the vertical participants, and consumers.
Answer:The answer is C
Explanation:
The financial market is a market where short term and long term loan can be obtained, it comprises of the money market and the capital market. The money market provides short term finance to lenders which lenders can use for up to two years before repayment. The money market consist of the commercial banks, Discount houses, merchant banks, finance companies. While the capital market provides long term loans to lenders which lenders can then use for more than two years before repayment. The capital market consist of issuing houses,insurance companies, mortgage bank,the stock exchange.
The simple market for loan able funds is made up of the surplus economic unit which comprises of the savers of funds,the investors as well as the purchaser or buyers of financial claims( assets) while the deficit economic unit is made up of issuers of financial claim and borrowers. This simple market for loan able funds works through process by which the participants in the market mobilized fund from the surplus economic unit to the deficit economic unit for the purpose of investment in the economy. When a borrower needed funds such borrowers will approach a financial institutions to borrow, the financial institutions will lend the money to the borrower from the savings made by the depositors into their account and the financial institutions will charge an interest rate on the loan lend out to the borrowers. The borrowers will then use the loan to invest in the economy.
In the loanable funds market, savings make the supply, and investment provides the demand. These savings are transferred into investments through financial markets. The interest rate adjusts to maintain equilibrium in the loanable funds market.
The loanable funds market functions to convert savings into investments. In this market, savings provide the supply of loanable funds while investment constitutes the demand. Financial markets play an instrumental role in facilitating this transfer. One fundamental principle guiding these interactions is that equilibrium in the market is achieved predominantly through the adjustment of the interest rate. In essence, it is ultimately the interest rate that adapts in response to shifts in supply (savings) and demand (investment) and helps achieve market equilibrium.
#SPJ12
Answer:
-$1,800
Explanation:
Given that
Tax liability = $1,700
Prepayment made = $1,500
Child tax credit = $2,000
The computation of tax refund is given below:-
= Tax liability - (Prepayment made + Child tax credit)
= $1,700 - ($1,500 + $2,000)
= $1700 - $3500
= -$1,800
Therefore, from the above calculation simply we subtract tax liability from prepayment and child tax credit.
Google, and others.
Answer:
trademark
Explanation:
When the announcement was made about the iPhone 11's new Slofie (slow-motion selfie) capability, Apple also said it had applied for a US trademark on Slofie.
Note, a trademark is a legally issued right for a symbol, phrase, or word to be used to denote a specific product or service, thus it gives a right of ownership to the trademark applicant. Therefore, it limits direct competition from others.
Answer:
Trademark
Explanation:
A trademark is an intellectual property which consists of a particular design aimed at identifying a product as being from a particular source.
Once a trademark is established on a product other companies will be unable to use that technology nor design without purchasing rights to use the trademark.
Apple first introduced Solfie which is a name coined for slow motion selfie on their iPhone 11.
In order to avoid competition with Samsung, Google, and others they trademarked Slofie thereby preventing competitors from using similar technology
Answer:
straight line depreciation:
depreciation expense per year, the same for every year = ($60,000 - $12,000) / 14 = $3,428.57
book value end of year 1 = $56,571.43
book value end of year 2 = $53,142.86
book value end of year 3 = $49,714.29
book value end of year 4 = $46,285.72
book value end of year 5 = $42,857.15
double declining balance:
deprecation expense year 1 = 2 x 1/14 x $60,000 = $8,571.43
book value end of year 1 = $51,428.57
deprecation expense year 2 = 2 x 1/14 x $51,428.57 = $7,346.94
book value end of year 2 = $44,081.63
deprecation expense year 3 = 2 x 1/14 x $44,081.63 = $6,297.38
book value end of year 3 = $37,784.25
deprecation expense year 4 = 2 x 1/14 x $37,784.25 = $5,397.75
book value end of year 4 = $32,386.50
deprecation expense year 5 = 2 x 1/14 x $32,386.50 = $4,626.64
book value end of year 5 = $27,759.86
sum of digits:
depreciable value = $60,000 - $12,000 = $48,000
total sum of digits = 120 years
deprecation expense year 1 = $48,000 x 15/120 = $6,000
book value end of year 1 = $54,000
deprecation expense year 2 = $48,000 x 14/120 = $5,600
book value end of year 2 = $48,400
deprecation expense year 3 = $48,000 x 13/120 = $5,200
book value end of year 3 = $43,200
deprecation expense year 4 = $48,000 x 12/120 = $4,800
book value end of year 4 = $38,400
deprecation expense year 5 = $48,000 x 11/120 = $4,400
book value end of year 5 = $34,000
b. proof that the seller used the term "warrant."
c. proof that the seller is a merchant.
d. none of the above
Answer: (D)
None of the above
Explanation:
Implied warranty of fitness for a particular purpose is a warranty that a seller has knowledge about a product and the purpose of that product, and the seller guarantees the buyer that the product is fit to be used for that purpose.
The requirements therefore are that;
• The seller knows about the product required by the buyer, and its purpose.
• The seller knows the buyer is relying on his expertise.
Therefore, none of the options provided above are requirements of implied warranty of fitness for a particular purpose.